Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-10-22
Organizatorzy zapraszają na koncert TIKTIN.
W Wielkiej Synagodze wystąpi Maria Sławek- skrzypaczka, wykładowczyni, prezes Instytutu Mieczysława Wajnberga. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech i USA. Artystka podczas wieczoru wspólnie z Lutosławski Quartet wykona utwory wybitnych polskich kompozytorów emigracyjnych.
Wystąpią:
Maria Sławek – skrzypce, kierownictwo artystyczne
Lutosławski Quartet (feat. Tomasz Januchta)
Program:
Mieczysław Wajnberg - Concertino op. 42, Rapsodia na tematy mołdawskie op.47
J. S. Bach - Ciaccona z II Partity d-moll
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy (1971)
Program składać się będzie z wyjątkowych utworów kompozytorów, którzy przed wybuchem II wojny światowej przyjaźnili się i studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wajnberg dokonał ponadto prapremiery pierwszej wersji „Tria fortepianowego” Panufnika. Rozdzielenie ich utworów wielkim dziełem Jana Sebastian Bacha nie jest przypadkowe – twórczość tego Kompozytora była niezwykle ważna dla nich obu, a Chaconne pojawia się w największym i najbardziej znanym dziele Wajnberga, jakim jest opera „Pasażerka”.
Wszystkie dzieła zagrane zostaną w kameralnej obsadzie na skrzypce solo i kwintet smyczkowy
Nagranie będzie zapisem koncertu, który zorganizujemy dla społeczności Tykocina w jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce.
Wejściówka: 5 zł/os
Maria Sławek
Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi. Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą SinfoniaVarsovia, Orkiestrą Polskiego Radia. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech , Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła prestiżową funkcję "Artysty - rezydenta" Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. W 2019 roku ukazał się nowy album artystki - "Rejoice" nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a w 2020 pojawiło się także w limitowanej serii jako LP. Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką MKiDN, (m.in. w ramach programu "Młoda Polska"). W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy.
Wykłada historię muzyki żydowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Polsko - Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Międzynarodowej Konferencji "Mieczysław Wajnberg - twórcawobec historii: tożsamość, interpretacje, konteksty", która odbyła się w AM w Krakowie w 2019roku. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, w ramach którego przygotowała serię wykładów i podcastów dotyczących szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Jej publikacje znalazły się m.in. w tomie "Kultura - literatura, sztuka i nauka w XX" w ramach serii Stosunki Polsko - Żydowskie wydawanej przez Żydowski Instytut Historyczny i w roczniku "Zagłada Żydów" oraz w "Ruchu Muzycznym". Była kuratorką wydarzenia "Domówka u Mietka Wajnberga", współkuratorką powstania Spacerownika Warszawa Wajnberga, koordynatorką udziału Instytutu Mieczysława Wajnberga w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Polin i Żydowski Instytut Historyczny oraz kuratorką i pomysłodawczynią serii "Dialogi - muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych".
Start o godz. 18.00.