"Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego to utwór pośredni pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, zawiera wiele cech narodowych: poloneza, dumkę, cavatinę czy ludową śpiewkę. Uwertura pobudza wyobraźnię. Burzliwa noc, powracający po latach rycerz i duch kochanki zostają powiązani librettem Józefa Wawrzyńca Krasińskiego i pełnymi dramatyzmu pomysłami kompozytorskimi Kurpińskiego, przenosząc nas do świata legend na temat zamku nad Jeziorem Czorsztyńskim.
Zgodnie z logiką baśni i snu rozwinie się również I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego - pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy, który tradycję XIX-wieczną zostawia dla nowej ekspresji, będąc jednoczęściowym poematem o pięknej aurze dźwiękowej i namiętnym charakterze. Na skrzypcach zagra Krzysztof Jakowicz, nazywany "skrzypcowym prawnukiem" H. Wieniawskiego, niezwykle ceniony przez W. Lutosławskiego, który powierzył mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych.
W drugiej części wieczoru uczestnicy koncertu usłyszą "Sonety krymskie" Stanisława Moniuszki, wybór utworów powstałych w oparciu o osiemnastoczęściowy cykl poetycki Adama Mickiewicza. Nieśmiertelne strofy poety otrzymały formy szlachetnej kantaty na głosy solowe, chór i orkiestrę. Sonety zaśpiewa Emil Ławecki, tenor. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Piotr Wacławik, który obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dra hab. M.J. Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba dra K. Firlusa. W sezonie 2019/2020 jest dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku.
Koncert współorganizowany i współfinansowany jest w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent - rezydent".
Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też: Koncert symfoniczny "Pocztówka z Polski"
anna.d@bialystokonline.pl