Koncert kolęd - Hej! W Dzień Narodzenia

dodane dnia: 2023-11-13 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert kolęd - Hej! W Dzień Narodzenia
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-12-17
Organizatorzy zapraszają na Koncert kolęd - Hej! W Dzień Narodzenia.

Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery i Filharmonii Podlaskiej
Ewa Barbara Rafałko – dyrygent

Podczas koncertu "Hej! W Dzień Narodzenia…" usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w formie opowieści bożonarodzeniowej w aranżacji Marcina Nagnajewicza. To doskonała okazja, by wprowadzić się w nastrój pamiątki narodzin Syna Bożego. Na scenie wystąpi Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery i Filharmonii Podlaskiej i jego soliści, a także Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Ewy Barbary Rafałko.


CHÓR DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ

We wrześniu 2011 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, R. Skolmowskiego, został ogłoszony nabór do chóru dziecięcego. W drodze przesłuchań wyłoniono ponad 100 dzieci. Dyrygentem Chóru Dziecięcego OiFP została E.B. Rafałko.

Istotą przyświecającą stworzeniu zespołu były, idące w parze z założeniami proedukacyjnymi, działania upowszechniające kulturę muzyczną, jak też rozwój wrażliwości i emocjonalności dzieci i młodzieży. Głównym założeniem było przygotowywanie wokalne grupy do wszelakich scenicznych, symfonicznych i oratoryjnych wydarzeń w działalności artystycznej instytucji. Pierwszym i najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem zrealizowanym przez chór był udział w musicalu Korczak Ch. Williamsa, którego premiera uświetniła inaugurację nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku (29 września 2012 r.).

Młodzi chórzyści zadebiutowali jako śpiewający aktorzy w scenach zespołowych, ale też licznie jako soliści. Musical był przygotowywany w języku polskim oraz w wersji anglojęzycznej. Oprócz przedstawień, były również prezentowane wersje koncertowe widowiska: w Ciechanowcu (09.2012), w Sachsenhausen w Niemczech (09.2012) oraz w Białymstoku (5-lecie OiFP, 09.2017).

W ciągu 10-letniej działalności zespół wystąpił w ponad 100 koncertach symfonicznych i kameralnych zorganizowanych w salach Opery i Filharmonii Podlaskiej, koncertach kolędowych i innych występach okolicznościowych w kraju i poza jego granicami. Wraz z Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięco-Młodzieżowy wykonał m.in. następujące utwory: III Symfonia Kaddish L. Bernsteina, Carmina Burana C. Orffa, IV Symfonia Symphony on the Mercy of God P. Łukaszewskiego, Sen Nocy Letniej F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, III Symfonia G. Mahlera, Mass of the children J. Ruttera. Chór chłopięcy wystąpił w wersji koncertowej opery Tosca G. Pucciniego. Album Symphony on the Mercy of God P. Łukaszewskiego z udziałem solistów: A. Mikołajczyk-Niewiedział i M. Nerkowskiego oraz Chóru, Chóru Dziecięco-Młodzieżowego i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją W. Michniewskiego otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii: Album Roku Muzyka Współczesna (2017). Chór Dziecięco-Młodzieżowy uczestniczył w 7 prawykonaniach dzieł muzycznych. Były to utwory skomponowane na duży aparat wykonawczy – musical Korczak Ch. Williamsa (polskie prawykonanie 09.2012 dyr. T. Płatek), IV Symfonia Symphony on the Mercy of God P. Łukaszewskiego (06.2016 dyr. W. Michniewski), Pluton, Odnowiciel C. Matthewsa (06.2016 dyr. P. Kotla), jak też napisane specjalnie dla niego ̶ hymn Biebrza M. Lorenca (20-lecie Biebrzańskiego Parku Narodowego 05.2014 dyr. E. Rafałko), Stabat Mater M. Nagnajewicza (04.2019 dyr. E. Rafałko), Brzechwa Muzycznie M. Nagnajewicza (10.2019 dyr. E. Rafałko), Mała Kantata Wielkopostna Panie, Ty widzisz… M. Nagnajewicza (04.2022 dyr. E. Rafałko).

Ponadto, chórzyści brali udział w spektaklach Opery i Filharmonii Podlaskiej – musicalach Skrzypek na dachu J. Bocka w reżyserii R. Skolmowskiego, polskiej prapremierze musicalu Doktor Żywago L. Simon w reżyserii J. Szydłowskiego i wersji koncertowej musicalu Pinokio Sz. Godziemby-Trytka w reżyserii J. Schabowskiej. Zespół wystąpił w operach Traviata G. Verdiego w reżyserii R. Skolmowskiego, Carmen G. Bizeta w reżyserii B. Redo-Dobber, Cyganeria G. Pucciniego w reżyserii M. Sartovej, oraz Turandot w reżyserii M. Weissa. Wziął również udział w wystawionej na deskach OiFP operetce Baron cygański J. Straussa (syna) w reżyserii M. Sartovej. Chór Dziecięco-Młodzieżowy OiFP koncertował z Lubelską Federacją Bardów, orkiestrą „Sinfonia Academica”, zespołem Sound’n’Grace, Mieczysławem Szcześniakiem, zespołem Audiofeels. Chór uczestniczył w nagraniach dla TV Białystok, TV Trwam, TV Odeska 1.

Zespół występował w imprezach cyklicznych odbywających się na terenie Białegostoku: Dni Papieskie, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, Dni Maryjne, Dni Kultury Chrześcijańskiej. Koncertował w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym i na rzecz białostockiego Hospicjum. W repertuarze Chóru Dziecięcego znajdują się utwory klasyczne, sakralne i świeckie, jak też rozrywkowe. W 2017 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę Świąteczne życzenia z piosenkami bożonarodzeniowymi w nowatorskich i oryginalnych aranżacjach M. Nagnajewicza i A. Makala. W roku 2021 pojawił się kolejny krążek chóru z repertuarem pasyjnym. Płyta Stabat Mater. Panie, Ty widzisz… zawiera utwory w tematyce związanej z wielkopostnym oczekiwaniem na radosne Alleluja. Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery i Filharmonii Podlaskiej to miejsce, stwarzające możliwości rozwoju nie tylko muzycznego, ale też emocjonalnego. Pasja, którą odnajdują młodzi ludzie, relacje, jakie tworzą, umiejętności i doświadczenia, których nabywają, i fakt, że często kontynuują swoją muzyczną przygodę na uczelniach artystycznych, czyni ten zespół wyjątkowym.


EWA BARBARA RAFAŁKO
Chórmistrz, wokalistka, pedagog. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w klasie dyrygowania prof. V. Bieleckiej. W 1998 r. z oceną celującą ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie a w 2000 r. z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W czerwcu 2006 r. ukończyła Podyplomowe Mistrzowskie Studia Wokalne w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu solowego prof. G. Krajewskiej-Ambroziak.

Swoje umiejętności doskonaliła ponadto na wielu krajowych i międzynarodowych kursach chórmistrzowskich i wokalnych. W 2019 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura w UMFC w Warszawie. Zawodowo związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina Filią w Białymstoku (nauczane przedmioty – dyrygowanie, emisja głosu), Zespołem Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego (nauczyciel śpiewu solowego), Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (zajęcia z emisji indywidualnej i zespołowej) i Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim „Szkoła Talentów” w Białymstoku (nauczyciel śpiewu solowego).

Ewa Barbara Rafałko współpracowała z chórami: Politechniki Białostockiej, UMFC Filii w Białymstoku, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Chórem Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej w Hajnówce, z którymi prowadziła szeroko zakrojoną działalność artystyczną. Była opiekunem artystycznym i członkiem Oktetu Wokalnego Gaudium, z którym nagrała, cieszącą się dużym powodzeniem, płytę Kolędy na Trzeci Dzień Świąt. Od 2011 r. pełni funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na koncie zespołu znajdują się liczne koncerty, udział w dziełach oratoryjnych, występy w przedstawieniach scenicznych, nowatorsko zaaranżowana płyta Świąteczne życzenia, jak też pasyjna Stabat Mater. Panie Ty widzisz… w kompozycji M. Nagnajewicza. W dorobku artystycznym Ewy Barbary Rafałko znajdują się również liczne recitale wokalne oraz występy jako solistki dzieł oratoryjnych (G.G. Gorczycki – Completorium, G.B. Pergolesi – Stabat Mater, A. Vivaldi – Gloria, W.A. Mozart – Missa Brevis D, Missa Brevis B, Msza Koronacyjna, Requiem, F. Schubert – Msza G, C. Orff – Carmina Burana, J. Rutter – Magnificat, Requiem, Gloria, J. Jankins – Requiem). Często zasiada w jury konkursów chóralnych, przesłuchań solistów i zespołów kameralnych. Prowadzi wiele warsztatów wokalnych, metodycznych, również w zakresie emisji estradowej.

Ewa Barbara Rafałko była uhonorowana nagrodą dla najlepszego dyrygenta na Festiwalu Muzyki Chóralnej „Łapskie Te Deum” (1999) oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” (2005). W 2015 r. otrzymała nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Białegostoku za całokształt dotychczasowej działalności oraz otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jest laureatką plebiscytu „Nauczyciel na medal”. Była również nominowana do tytułu „Osobowość Roku 2018” w kategorii kultura.

Start o godz. 19:00.

1664 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39