Koncert Kameralny "Scena Mistrzów"

dodane dnia: 2023-11-03 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-11-07
Organizatorzy zapraszają na Koncert Kameralny "Scena Mistrzów".

Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy Miłośnicy Pięknej Muzyki na Koncert Kameralny z Cyklu "Scena Mistrzów" podczas którego wystąpią uznani w Polsce i na świecie Artyści – Włodzimierz Promiński skrzypce i Joanna Czapińska fortepian.

Jest to Koncert wieńczący I Międzynarodową Konferencję Naukową "Fortepian - historia | doświadczenie | perspektywy", której kierownikiem jest dr hab. Katarzyna Makal-Żmuda, prof. UMFC.


W programie:
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata B-dur KV 454
Ludwig van Beethoven – Sonata A-dur op. 54 “Kreutzerowska”


WŁODZIMIERZ PROMIŃSKI (skrzypce)

Wychowanek Szkoły Muzycznej w Opolu w klasie skrzypiec Karola Reimana. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie Franciszka Jurysa. Studiował kameralistykę w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie Amadeus Quartet, w Berlinie pod kierunkiem prof. Eberharda Feltza i w Detmold u prof. Ernsta Mayer-Schierninga. W 1984 roku założył KWARTET CAMERATA i jest jego I skrzypkiem. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Tokio (1989), Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 - I nagroda). Nagrania płytowe (DUX, Ricercar, Koch, Thorofon, Polskie Nagrania, PSCM Records, Jazz Forum) były wielokrotnie wyróżniane: Płyta Roku 1995 miesięcznika "Studio" za kwartety Franza Schuberta, Diapason d'Or (1994) i Sforzando (miesięcznik "Crescendo" - 1995) za muzykę kameralną Gillaume Lekeu nagraną w firmie Ricercar, nagroda "Fryderyk" (1999) za Złote Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego, oraz "Pizzicato Supersonic Award" w Luksemburgu (2009) za muzykę kameralną Weroniki Ratusińskiej. W roku 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej, a w 2021 tytuł profesora sztuki. Prowadzi też klasy skrzypiec, kameralistyki oraz orkiestry kameralne w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Białymstoku, a także w Zespole Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Warszawie oraz w ramach kursów mistrzowskich w Gorlicach i Opolu. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej i kierownikiem Katedry Pedagogiki Instrumentalnej UMFC.

JOANNA CZAPIŃSKA (fortepian)

Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Wiesławy Ronowskiej. Od początku swojej drogi artystycznej zafascynowana muzyką kameralną. Swoją pasję i umiejętności pogłębiała na mistrzowskich warsztatach , pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów i artystów, m. in. : Tatiany Szebanowej, Pawła Giliłowa , Pierre’a Amoyala, Andrzeja Tatarskiego, Marii Szwajgier-Kułakowskiej , Jadwigi Kaliszewskiej i in. Posiada olbrzymie doświadczenie we współpracy z różnymi instrumentalistami, od 1995 roku jako pianistka-kameralistka towarzyszy instrumentalistom (głównie skrzypkom, wiolonczelistom i altowiolistom) podczas międzynarodowych kursów i konkursów, zdobywając liczne wyróżnienia za akompaniament. Koncertowała lub współpracowała ze znakomitymi, uznanymi artystami jak: Bartłomiej Nizioł, Ivan Monighetti, Arto Noras, Vadim Brodski, Jan Stanienda, Piotr Reichert. Jest zapraszana do udziału w projektach realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyczne Krzysztofa Pendereckiego. Występowała na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i poza jej granicami (Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Japonia, Austria, Czechy i Rumunia) , prezentując zróżnicowany repertuar kameralny, zarówno pod względem fakturalnym , jak stylistycznym. Ma w swoim dorobku nagrania CD – min. z Sonatą a- moll op. 13 na skrzypce i fortepian I.J. Paderewskiego ( K. Bąkowska- skrzypce) , francuskimi triami fortepianowymi ( C. Debussy, E. Chausson, G. Faure ; M. Szadowiak- skrzypce, M. Kamrowski- wiolonczela) ) , sonatami skrzypcowymi G. Enescu ( B. Siarkiewicz- skrzypce) oraz najnowszą płytę pt. Forgotten sonatas zrealizowaną we współpracy z kontrabasistą Łukaszem Macioszkiem, zawierającą m. in . pierwszą światową realizację fonograficzną sonaty Vecchio Stile Giuseppe Maria Marangoniego. W ostatnim okresie coraz chętniej angażuje się w wykonawstwo muzyki nowej. Wspólnie z zespołem instrumentalistów pod nazwą Ludzie z Velny dokonała kilku prawykonań utworów kameralnych takich kompozytorów jak G. Pstrokońska- Nawratil, A. Zagajewski i R. Gorzycki. W roku 2013 uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Jest wykładowcą w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej bydgoskiej Akademii Muzycznej, na stanowisku profesora Akademii, a także nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.


Start o godz. 19:00.
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
Sala Koncertowea UMFC Filii w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 5

1885 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39