Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. nerwowa, mięśniowa, kostna czy krew. Znajdują się one m.in. w skórze, tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i wątrobie.
Rozwój współczesnej medycyny i farmakologii sprawia, że w niedalekiej przyszłości być może dzięki komórkom macierzystym uda się ograniczyć procesy starzenia i tym samym stworzyć możliwość wydłużenia życia.
Najczęściej w terapiach wykorzystywane są komórki pozyskane z krwi pępowinowej. Już dziś są one standardowo stosowane w leczeniu ponad 70 schorzeń: onkologicznych, hematologicznych czy z zakresu medycyny regeneracyjnej. Wykorzystuje się je nie tylko w leczeniu dzieci, lecz również osób dorosłych. Obecnie trwają badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, chorób wątroby, tocznia, uszkodzenia rdzenia kręgowego, dystrofii mięśniowej czy oparzeń. Podobne badania prowadzone są również w Polsce.
Jedynym nieinwazyjnym sposobem pozyskania komórek macierzystych jest pobranie krwi pępowinowej podczas porodu. Ponadto komórki macierzyste z krwi pępowinowej są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne, niż komórki pobrane z innych miejsc.
joanna.k@bialystokonline.pl