333 kg ryb – głównie karpia i polskiego karasia zostało zakupione od Polskiego Związku Wędkarskiego przez Gminę Choroszcz we współpracy z Kołem Wędkarskim "Amur" z Choroszczy.
Zarybianie akwenu jest standardowym działaniem pielęgnacyjno-gospodarskim, służącym utrzymaniu wody w homeostazie oraz czystości. Wiele gatunków ryb jest bowiem swoistym "filtrem" wód: ryby oczyszczają je z roślinności czy fitoplanktonu, co wpływa na poprawę ogólnego stanu jeziora, stawu, rzeki, morza czy oceanu.
Zarybiania, jak mówią znawcy, należy dokonywać jak najpóźniej. Nie straszna jest więc rybom taka – zimowa już aura, którą mamy obecnie. Im zimniejsza woda, tym lepiej. Ryby zdążą oswoić się ze zbiornikiem i przygotować się do lata, kiedy "biorą" najlepiej.
Zarybianie to więc tworzenie w pełni wartościowego ekosystemu, a także atrakcyjnego łowiska.
Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Choroszczy połów ryb w zbiornikach wodnych będących własnością Gminy Choroszcz, także więc na Kominowym Bajorze – jest płatny.
Zezwolenie na amatorski połów ryb w Gminie Choroszcz kosztuje, odpowiednio:
- na cały sezon, od 1 stycznia do 31 października – 150 zł;
- na 1 dzień – 10 zł;
- na 10 dni – 40 zł.
Z opłat zwolnione są: osoby do lat 14, gdy łowią ryby z osobą do tego uprawnioną oraz
członkowie Koła PZW "Amur" w Choroszczy – na podstawie ważnej legitymacji członkowskiej. Emeryci i renciści – uiszczają 50% kosztów danej stawki opłat za połów.
Opłaty należy wnosić:
- w kasie Urzędu Miejskiego w Choroszczy (Choroszcz, ul. Dominikańska 2) w godzinach otwarcia instytucji: pon.: 9.00-17.00, wt.-pt.: 7.30-15.30;
- lub w formie wypłaty na rachunek bankowy: PKO Bank Polski SA, nr:31 1020 1332 0000 1402 0944 1033, wskazując odbiorcę Urząd Miejski w Choroszczy ul. Dominikańska 2, 16-070 Choroszcz.
Dzienny limit połowu dla wszystkich gatunków ryb w Kominowym Bajorze w Choroszczy wynosi 2 sztuki jednodniowo.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl