W Mińsku w 2016 roku czworo artystów: Aleksei Borisionok, Uladzimir Hramovich, Olia Sosnovskaya i Alesia Zhitkevich utworzyło grupę artystyczno-badawczą Kolektyw Problem. Grupa czytelnicza Kolektyw organizuje sesje wspólnego czytania, które to czerpią inspiracje i dekonstruują metody wczesnych sowieckich robotniczych grup czytelniczych.
Kolektyw Problem skupia się na historii Białorusi i Europy Wschodniej, w tym także na historii politycznej i historii sztuki, poprzez pracę z materiałami archiwalnymi, metody praktyczne i obrazy.
Artyści i artystki z Kolektywu prowadzą badania nad historią Pawilonu Międzynarodowej Czerwonej Pomocy zbudowanego w 1930 roku w Mińsku, którego twórcą był fiński artysta, inżynier i pedagog Aleksanteri Ahola-Valo.
Dokumentacja Pawilonu – mieszczącego dioramę (w malarstwie – rodzaj obrazu w głębokim obramowaniu, gdzie pewne jego części są nieprzezroczyste, malowane na płótnie, a inne przezroczyste są malowane na cienkim materiale techniką laserunkową), przedstawiającą historię przemocy politycznej – jest bardzo uboga.
W trakcie badań archiwalnych członkowie i członkinie Kolektywu Problem znaleźli dokument z listą ponad 150 prezentowanych tam eksponatów: dzieł sztuki, fotografii, przedmiotów i mebli. Kolektyw pracuje z tym dokumentem na kilka sposobów podczas wykorzystujących autorskie metody sesji wspólnego czytania i rekonstrukcji performatywnych.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę (30.07), o godz. 16:00 w Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2. Wstęp jest wolny!
anna.kulikowska@bialystokonline.pl