Afrykański pomór świń rozwinął się w gospodarstwie położonym w gminie Bielsk Podlaski, gdzie utrzymywanych było 34 świń. Wyznaczono tam ognisko choroby, wdrożono też wszystkie procedury bezpieczeństwa, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.
W piątek (12.08) Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do wszystkich posiadaczy świń, którzy od 11 lipca do 12 sierpnia tego roku dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły, nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.
Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Ponadto Główny Lekarz Weterynarii wezwał każdego posiadacza świń, który kupował świnie bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.
Od czwartku (11.08) na terenie całego województwa podlaskiego obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że pomimo tego na niektórych targowiskach trzoda nadal jest sprzedawana.
ewelina.s@bialystokonline.pl