Założona przez rodzinę ks. Jerzego Fundacja "Dobro" przekazała grunty pod budowę Muzeum Podlaskiemu. Jest to kolejny krok do utworzenia miejsca upamiętniającego zamordowanego w 1984 r. księdza Jerzego Popiełuszki.
Muzeum będzie ósmym oddziałem Muzeum Podlaskiego, za które odpowiada samorząd Województwa Podlaskiego.
– Tutaj powstanie wspaniałe muzeum, które będzie upamiętniać osobę bardzo zasłużoną dla historii Polski i wszyscy mamy nadzieję, że odwiedzać to miejsce będą rzesze ludzi zainteresowanych dziełem życia ks. Jerzego – mówił przedstawiciel ministra kultury dr Piotr Szpanowski.
Dyrektor fundacji "Dobro" Waldemar Wilczewski poinformował, że obecnie, oprócz prac związanych z przygotowaniem do budowy, gromadzone są pamiątki, które będą stanowić zbiory muzealne.
– Muzeum w miejscu urodzenia, to jest coś wyjątkowego. Stoimy we wsi Okopy, to jest źródło życia przyszłego błogosławionego. Tu się kształtował, tu się bawił, to miejsce i jego mieszkańcy go kształtowali. I chcemy przekazać klimat tego miejsca, tej krainy – powiedział dyrektor.
Z inicjatywą powołania muzeum poświęconego ks. Popiełuszce kilka lat temu wyszła fundacja "Dobro".
– Świadomość, że o miejscu urodzenia i dorastania księdza Jerzego niewielu słyszało, dotarła do mnie w 70. rocznicę jego urodzin. I od tamtego momentu idea, aby świat poznał jego rodzinną wieś – to gdzie biegał, bawił się, gdzie był uśmiechnięty – zaczęła się rozwijać – zaznaczył Marek Popiełuszko, bratanek księdza i prezes fundacji "Dobro".
W 2020 r. został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia muzeum, a już rok później zaprezentowano jego koncepcję architektoniczną autorstwa Mirosława Nizio. Kolejnym krokiem było podpisanie w lipcu porozumienia w sprawie utworzenia Muzeum Pamięci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Jego budowa ma być zakończona w ciągu trzech lat. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współfinansowało budowę placówki.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl