Projekt uchwały ws. nadania Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi prof. dr hab. Edwardowi Ozorowskiemu Metropolicie Białostockiemu honorowego obywatelstwa Białegostoku został przygotowany przez prezydenta miasta.
Według uzasadnienia, Ozorowski, "jako ksiądz białostocki, a potem biskup i arcybiskup jest rozpoznawany i kojarzony w Polsce i na świecie z Białymstokiem. Osobiście zaangażował się w dialog ekumeniczny - budowanie nowych, dobrych relacji ponad podziałami na Podlasiu. Zawsze chętnie współpracował z samorządem, w szczególności w zakresie wychowania dzieci i młodzieży, kształtowania ich postaw jako dobrych obywateli. [...] Zawsze odznaczał się wielkim zaangażowaniem w rozwój demokracji i miasta Białystok – co czyni Go dobrą i w pełni słuszną kandydaturą na honorowego obywatela naszego miasta."
Edward Ozorowski urodził się w 1941 r. w Wólce-Przedmieście. Studiował w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1994 r. został profesorem zwyczajnym historii teologii i dogmatyki. Pełnił urząd rektora AWSD w Białymstoku oraz kierownika Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku. Metropolitą Białostockim został mianowany przez papieża Benedykta XVI w 2006 r.
Do zasług abp. Ozorowskiego należą m.in. przygotowanie wizyty Ojca Świętego w Białymstoku i beatyfikacji ks. Michała Sopoćki. Kapłan ma też wiele osiągnięć na polu naukowym, szczególnie w zgłębianiu refleksji teologicznej nad człowiekiem i jego miejscem w historii zbawienia.
W tej chwili Białystok ma 15 honorowych obywateli. 6 spośród nich to osoby duchowne. Świeccy honorowi obywatele to: Józef Piłsudski, Marian Zyndram Kościałkowski, Alfons Karny, Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk, Catherine Stankiewicz von Ernst i Zygmunt Stankiewicz, Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof.
ewelina.s@bialystokonline.pl