Kolejne wysokie bloki przy ul. Jurowieckiej nie powstaną

2022.06.28 18:01
Radni pokrzyżowali plany miejskiej spółki KZK, która chciałaby sprzedać teren swojej zajezdni przy ul. Jurowieckiej. Nie zgodzili się, by mogły powstać tam wysokie bloki.
Kolejne wysokie bloki przy ul. Jurowieckiej nie powstaną
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Radni nie zgodzili się, by na terenie KZK powstały tak wysokie bloki jak po drugiej stronie ulicy

Białostoccy radni zajęli się sprawą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zamkniętego ulicami Poleską, Jurowiecką, Nowogródzką i Ciepłą.

- Główny powód to przeniesienie zajezdni Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w inną lokalizację - tłumaczy Małgorzata Kwiatkowska z departamentu Architektury i Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

KZK jest spółką w 100% należącą do gminy Białystok. Obecnie zajmuje swoją zajezdnią około 1,5 ha terenu przy ul. Jurowieckiej. Zajezdnia ta jest starym, kilkudziesięcioletnim obiektem, stwarza uciążliwość dla mieszkańców, gdyż z całego miasta zjeżdżają tam autobusy. A spółka będzie musiała poczynić inwestycje z uwagi o ustawę o elektromobilności i planowane w najbliższych latach zakupy autobusów elektrycznych, które wymagają stacji ładowania i poboru mocy. Dlatego buduje nową zajezdnię przy ul. Zacisze. Zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia terenu starej zajezdni na teren zabudowy wielorodzinnej znacząco podwyższy jego wartość, a spółka mogłaby korzystnie sprzedać nieruchomość w centrum.

By tak się stało, miejscy planiści zaproponowali nowe rozwiązania przestrzenne. W rejonie już zagospodarowanym, gdzie zabudowa nie przekracza 5 kondygnacji, (wyjątkiem jest jeden 9-kondygnacyjny budynek przy ul. Nowogródzkiej) nie przewidzieli zmian. Podkreślili dość dużą liczbę terenów zielonych na tym obszarze. Zaproponowali wyłączenie ich z zabudowy, wyznaczyli też drzewa oraz szpalery drew do zachowania i uzupełnień.

W planie znalazły się zapisy o ochronie budynków wpisanych do rejestru i ewidencji zabytków: przy ul. Ciepłej 1, Jurowieckiej 46 i Nowogródzkiej 1. Dodatkowo ochroną objęto ceglany dom przy ul. Jurowieckiej 60, w którym stosunkowo niedawno powstał butikowy hotel i - co ciekawe - niezabytkowe fragmenty tzw. obudowy ul. Jurowieckiej z ciągiem kamienic.

Największe zmiany dotyczyć miały terenu zajezdni KZK oraz części od ul. Poleskiej. Został on przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną z usługami oraz usługi z możliwością lokalizacji sklepów o pow. 2000 m2. Zarezerwowano też teren pod ewentualną przyszłą rozbudowę ronda ul. Faustyny Kowalskiej.

- Istniejące osiedle to wysokość zabudowy do 16 i do 18 metrów, nowa zabudowa przy ul. Jurowieckiej ma też mieć maksimum 18 metrów. Na pozostałym terenie na obudowie została zaproponowana zabudowa do 21 metrów, a w centrum tego obszaru dopuszczono wysokość maksimum 35 m - tłumaczyła Małgorzata Kwiatkowska.

Jak argumentowała, tak wysoka zabudowa w okolicy już się pojawia. Są to istniejące budynki przy ul. Fabrycznej, w rejonie Chmielnej oraz po drugiej stronie ul. Jurowieckiej. Podkreślała też, że ta nowa, 35-metrowa zabudowa będzie odsunięta od istniejącej niższej.

W planie zaproponowano minimalny wskaźnik miejsc parkingowych: jedno na jedno mieszkanie - tak jak stosuje się w całym centrum. Dodatkowo znalazł się zapis, że na nowo zagospodarowywanym terenie, z uwagi na wysoki poziom wód podziemnych, mogłaby powstawać tylko jedna kondygnacja podziemna.

Pomimo newralgicznego terenu, nad projektem uchwały radni nie dyskutowali długo. Jedynie dwóch z nich zwróciło się z czysto technicznymi pytaniami. Dla urbanistów zaskoczeniem było więc, że większość nie poparła ich pomysłów i w głosowaniu odrzucili projekt nowego planu. Co ciekawe, nie było "partyjnego" głosowania.

Za zagłosowało 11 radnych KO, przeciw było 11 radnych PiS oraz dwóch z Polska 2050. Jeden radny wstrzymał się od głosu (Rafał Grzyb z KO), a trzech nie oddało głosu w ogóle (Katarzyna Bagan-Kurluta i Jowita Chudzik z KO oraz Sebastian Putra z PiS).

To oznacza, że miejska spółka KZK nie może myśleć o sprzedaży terenu swojej zajezdni deweloperowi.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1193 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39