Kilka patentów WSMed
Naukowcy z Wyższej Szkoły Medycznej (WSMed) w Białymstoku od dawna pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Teraz mogą pochwalić się dużym sukcesem. Udało im się bowiem wynaleźć rozwiązania, które pozwolą na szybsze gojenie się ran.
"W dzisiejszych czasach, życia w ciągłym pośpiechu, nikt z nas nie może sobie pozwolić na wyłączenie z życia zawodowego na chociażby jeden dzień. Dlatego wszystkim nam zależy na tym aby gojenie zarówno małych jak i nieco większych ran przyśpieszyć, a co więcej nie odnosić skutków ubocznych działania preparatów" - informuje uczelnia.
Naukowcy starają się połączyć rozwiązania nowoczesne z tradycyjną medycyną ludową. Jako bazę stosują więc hydrożele o strukturze będącej idealnym nośnikiem dla pozyskiwanych z roślin substancji aktywnych. Dzięki ciężkiej pracy udało im się stworzyć preparat hydrożelowy oparty o działanie związków aktywnych zawartych w ekstrakcie z Melttis melissophyllum. Znacznie przyspiesza on gojenie się błon śluzowych oraz ran powierzchniowych skóry. Można go także wykorzystywać do leczenia trądziku i opryszczki. Projekt posiada ochronę patentowa w kilkunastu krajach EU oraz patenty w USA, Singapurze, Ukrainie i Rosji.
Kolejnym wynalezionym produktem przez badaczy Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku jest preparat party o strukturę hydrożelu preparat zawierający syntetyczną tym razem cząstkę, dedykowany pacjentom z cukrzycą. Zawiera on inhibitor enzymu reduktazy aldozy, który sprawia, że obniża się stężenie glukozy i jednocześnie przyspiesza gojenie się ran. To pierwszy tego typu produkt, który również został już opatentowany.
Hipoalergiczny płyn do dezynfekcji bez alkoholu
Jak wiadomo w wyniku wybuchu epidemii większość z nas znacznie częściej zaczęła sięgać po środki dezynfekujące. Naukowcy z WSMed opracowali formułę nowoczesnego preparatu dezynfekcyjnego, opartego w sumie o związek pochodzenia naturalnego. Produkt ten nie zawiera alkoholu, działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Do tego jest przezroczysty, bezbarwny, hipoalergiczny i może być stosowany zarówno do dezynfekcji rąk jak i powierzchni, mebli, ubrań czy powietrza.
Wszystkie patenty powstały z zamiłowania do nauk medycznych i pomysłu Mikołaja Tomulewicza Kanclerza – Założyciela Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku we współpracy z badaczami WSMed prof. Lechem Chyczewskim – Rektorem WSMed oraz dr Agnieszką Zakrzeską, mgr Pawłem Kitlasem oraz prof. Viachesławem Buko z Narodowej Akademii Nauk Białorusi oraz dr Olegiem Kuzniecovem z Uniwersytetu Medycznego w Grodnie.
justyna.f@bialystokonline.pl