Książka zawiera nie tylko kilkaset cennych fotografii, ale także opowieść o życiu i karierze Eugeniusza Głowacza (1890-1950). Historia tego człowieka jest prawdziwym przekazem wojennych losów i zmian w polskim wojsku oraz pasji, która towarzyszyła mu przez całe życie.
Eugeniusz Głowacz to postać o niezwykle barwnej biografii. Rozpoczynając od swoich nauk w Warszawie i studiów chemicznych na Politechnice w Liege, przez służbę w różnych jednostkach wojskowych, aż po fascynację motoryzacją i przesiadkę z koni na pojazdy mechaniczne. Jego służba obejmowała udział w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej jako podporucznik 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Po wojnach fascynacja motoryzacją zaprowadziła go do Szkoły Czołgów i Samochodów, a później do batalionu pancernego w Brześciu nad Bugiem. Po zakończeniu służby aktywnie uczestniczył w szkoleniu podoficerów AK.
Warto zaznaczyć, że Eugeniusz Głowacz dokumentował swoje życie i służbę. Jego ogromny zbiór zdjęć, albumy i szklane negatywy przetrwały wojenne zamieszanie i zmiany miejsca zamieszkania, by w końcu trafić na strych domu jego syna Jana Prawdzic-Szczawińskiego w Wołominie. Historia ponownego odkrycia tego nieocenionego dziedzictwa jest opowieścią o przypadku i ciekawości. To właśnie podczas remontu dachu budynku w 2001 roku pracownicy ekipy budowlanej natknęli się na te fotografie, co doprowadziło do nawiązania kontaktu z rodziną Głowacza i przekazania części spuścizny muzeum.
Książka "Album rotmistrza Eugeniusza Głowacza" to nie tylko zbiór zdjęć, ale także okno na historię Wojska Polskiego w okresie międzywojennym, widzianą oczami jednego z jego żołnierzy. Fotografie przedstawiają znane postacie, umundurowanie i sprzęt ciężki Wojska Polskiego tego okresu, co stanowi nieocenione źródło informacji dla badaczy historii wojskowości.
Książkę można nabyć w muzealnym sklepie bądź online na stronie internetowej Muzeum Wojska w Białymstoku, a jej cena wynosi 35 zł. Jest to nie tylko pozycja dla miłośników historii wojskowości, ale także dla tych, którzy interesują się historią Polski i jej bohaterami.
24@bialystokonline.pl