Muzyka dawna na święta
- Na tej płycie znalazły się trzy kategorie muzyki dawnej, reprezentujące różne gatunki: pieśni z Kancjonałów Staniąteckich z XVI–XVIII w., tańce pochodzące z XVI-wiecznej Krakowskiej Tabulatury Lutniowej oraz dwa utwory wybitnych polskich kompozytorów przełomu XVII-XVIII wieku: Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Bartłomieja Pękiela - piszą Jacek Urbaniak i Jerzy Konstantynowicz. - Większość prezentowanych tu utworów ma swoje prawykonanie. Do powstania tego nagrania doszło z inicjatywy śpiewaków białostockiego zespołu QuattroVoce, którzy po wielu realizacjach a capella pomyśleli o zagłębieniu się w fascynujący świat polskiej muzyki dawnej, wykonywanej z towarzyszeniem instrumentów.
Zgłosili się z pomysłem do Jacka Urbaniaka, wręczając mu partytury wokalne staniąteckich utworów. Ten uznawany za jednego z pionierów ruchu muzyki dawnej muzyk - mając w dorobku liczne wykonania polskiej muzyki wokalno-instrumentalnej średniowiecza i renesansu - przystąpił do tego projektu. Dla zespołu solistów QuattroVoce stało się to nagranie nowym doświadczeniem, a dla słuchaczy oryginalnym spotkaniem z radosną i piękną w swej prostocie muzyką.
Kancjonały Staniąteckie powstawały przez kilka stuleci od XVI do XVIII wieku w Opactwie Sióstr Benedyktynek pod wezwaniem św. Wojciecha w Staniątkach koło Krakowa. Opactwo istniejące ponad 800 lat posiada setki zabytków muzyki sakralnej i świeckiej zarówno polskiej, jak i europejskiej. Spośród tego bogactwa zbiorów na płytę wyselekcjonowano pastorałki i kolędy w większości w stylu renesansowym, śpiewane głównie po łacinie. Autor opracowania muzycznego dołączył do partii wokalnych partie instrumentalne, które zgodnie z dawną praktyką wykonawczą towarzyszą śpiewakom. Instrumenty grają wstępy i przerywniki między zwrotkami, będące radosnymi wariacjami komentującymi główną melodię.
Koncert promocyjny
Podczas koncertu promującego płytę "In natali Domini" wystąpi Ensemble QuattroVoce w składzie: Marta Wróblewska - sopran, Aleksandra Pawluczuk - mezzosopran, Paweł Pecuszok - tenor i Przemysław Kummer - bas/baryton.
Posłuchać można będzie także zespołu instrumentów dawnych Period instrument consort w składzie: Adela Czaplewska - viola da gamba, flet prosty, Filip Zieliński - lutnia, gitara renesansowa, Krzysztof Owczynik - lira korbowa, flety proste, cornamusa, krzywuła, bęben, dzwonek i Jacek Urbaniak - pomort, flety proste, dzwonek; opracowanie muzyczne.
Początek koncertu o godz. 17.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydawnictwa.
Możecie wygrać płyty: Konkurs
Zobacz też: Kolędy polskie - Ensamble QuattroVoce & Jacek Urbaniak
anna.d@bialystokonline.pl