Kobiety w mundurach - służba więzienna, policja i terytorialsi

2021.03.08 12:39
W białostockim okręgu Służby Więziennej co piąty funkcjonariusz to kobieta. Natomiast w podlaskim garnizonie służbę pełni 656 policjantek.
Kobiety w mundurach - służba więzienna, policja i terytorialsi
Fot: Podlaska Służba Więzienna

8 marca to dobra okazja do podkreślenia, że kobiety mogą pracować w służbach mundurowych na tych samych zasadach i z równie dobrymi wynikami co mężczyźni.

I tak np. w białostockim okręgu Służby Więziennej co piąty funkcjonariusz to przedstawicielka płci pięknej. Wśród pracowników cywilnych stanowią one 70% kadry. Pełnią służbę na wszystkich stanowiskach, często w bezpośrednim kontakcie ze skazanymi. Co więcej, są większością kierownictwa poszczególnych pionów w białostockim areszcie.

- Praca w SW to dość wymagające zajęcie. Potrzebna jest duża dyspozycyjność, odporność na stres, zdecydowanie i szybkość działania. Jest to przede wszystkim praca z drugim człowiekiem, który ma wiele problemów. W Służbie Więziennej nie ma miejsca na dyskryminację w związku z różnicą płci, liczy się wyłącznie pełen profesjonalizm - podkreśla Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Służba Więzienna jako pierwsza wśród służb mundurowych na dużą skalę zaczęła przyjmować w swoje szeregi kobiety. Obecnie to właśnie tu odnotowuje się jeden z wyższych wskaźników zatrudnienia pań wśród służb mundurowych.

Z kolei w podlaskim garnizonie służbę pełni 656 policjantek: 119 jest w korpusie szeregowych, 195 w korpusie podoficerów, a 274 w korpusie aspirantów. Natomiast 68 policjantek nosi dystynkcje oficerskie.

- Garnizon podlaski to nie tylko kobiety w mundurze. W szeregach podlaskiej policji pracuje 612 pracownic, bez których funkcjonowanie instytucji nie byłoby możliwe - wskazuje Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Panie ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, patrolują ulice, uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą.

Natomiast wśród kobiet-żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej są m.in. uczennice, studentki, nauczycielki, pielęgniarki, ale także inżynier budowy w firmie energetycznej oraz chórzystka. Kobiety coraz częściej interesują się terytorialną służbą wojskową. Poprzedni rok przyniósł 3% wzrost w grupie kobiet-żołnierzy OT.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1680 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39