Koalicja Obywatelska walczy o otwartą granicę z Białorusią

2019.09.07 16:24
Przywrócenie wiz zakupowych dla obywateli Białorusi - oto jedno z zobowiązań Koalicji Obywatelskiej. Jej przedstawicielom zależy też na przywróceniu małego ruchu granicznego.
Koalicja Obywatelska walczy o otwartą granicę z Białorusią
Fot: Robert Tyszkiewicz/FB

Walka o wizy i otwartą granicę

- Bazar przy ul. Kawaleryjskiej to już miejsce symboliczne. Od początku roku spotykamy się tu, walcząc o przywrócenie wiz zakupowych i otwartą granicę z Białorusią - mówił poseł Robert Tyszkiewicz, lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. - Wizy zostały zniesione decyzją obecnego rządu 2 stycznia. Od tego momentu mamy duży problem w Białymstoku - to sięgające 80 procent zmniejszenie obrotów handlowych w handlu przygranicznym z Białorusią, upadek lub zagrożenie upadkiem małych, często rodzinnych firm. Białystok stoi na handlu przygranicznym. Wywrócenie tego handlu powoduje dramaty wielu przedsiębiorstw i ludzi, którzy tracą swoje miejsca pracy.

Tyszkiewicz przypomniał o wystąpieniu z petycją do Ministra Spraw Zagranicznych, w której ponad 1000 kupców domagało się wiz zakupowych dla Białorusinów. Odpowiedź, która przyszła z ministerstwa, nie pozostawia złudzeń. Obecna władza nie zamierza przywracać instrumentu ułatwiającego handel przygraniczny.

Poseł zapowiedział, że Koalicja Obywatelska po wygranych wyborach, chce przywrócić ruch bezwizowy.

Ludzki wymiar polityki wschodniej

W walce o otwartą granicę z Białorusią posła Tyszkiewicza wspierał prof. Paweł Kowal, ekspert w dziedzinie polskiej polityki wschodniej.

- Prawdziwa polityka wschodnia jest tutaj, gdzie przyjeżdżają ludzie, gdzie dochodzi do kontaktu między Polakami a obywatelami naszych wschodnich sąsiadów, w tym wypadku chodzi o Białorusinów - mówił prof. Paweł Kowal.

I przekonywał: - Do wiz zakupowych dodałbym w ogóle walkę z wizami. Jakie mamy instrumenty? Będziemy popierali przywracanie małego ruchu granicznego. Trzeba umieć rozmawiać z władzami Białorusi, trzeba być asertywnym, trzeba przedstawiać propozycje. To rozwiązanie leży na stole. Trzeba tylko chcieć je wprowadzić.

Prof. Kowal podkreślił, że bardzo potrzebujemy w Polsce pracowników ze Wschodu.

- Białorusini to skarb polskich przedsiębiorców, to jest istotne wsparcie dla polskiej gospodarki - przekonywał prof. Kowal. - Pytanie, co my robimy, by oni wybierali Polskę, a nie inne kraje na Zachodzie. By nie traktowali Polski jako kraju tymczasowego.

Prof. Piotr Kowal zapowiedział przygotowanie pakietu "Ludzki pakiet polityki wschodniej".

"Przywrócić normalność"

Wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu, przypominał, że bazar przy ul. Kawaleryjskiej w latach 90. ubiegłego wieku przetrwał dzięki kontaktom z partnerami ze Wschodu. A był to czas upadku przemysłu włókienniczego.

- Należy przywrócić normalność - apelowała Jolanta Den, radna powiatu białostockiego, kandydatka KO do Sejmu. - Normalne jest to, że w regionie przygranicznym kwitnie handel przygraniczny. W latach 2007-2015 woj. podlaskie było przygotowane na przyjęcie małego ruchu granicznego. Wszystkie przejścia graniczne były zmodernizowane tak, aby ten ruch obsłużyć. Doposażone były także służby graniczne. Zamknięcie Rosji na mały ruch graniczny spowodowało, że takie samo stanowisko zajęła strona białoruska. Należy przywrócić mały ruch graniczny. Jesteśmy, jako województwo, przygotowani na to technicznie. Skorzystają na tym samorządy i przedsiębiorcy.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1345 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39