Tradycje, korzenie, relacje
Afrykańskie przysłowie mówi: "Żeby wychować jedno dziecko, potrzebna jest cała wioska". Parafrazując je, można zapytać: ile osób czytających w otoczeniu dziecka potrzeba, by wychować zapalonego czytelnika? Czy zatrważająco niskie wskaźniki poziomu czytelnictwa w Polsce kiedykolwiek wzrosną, jeśli w polskich domach nie odrodzą się rytuały wspólnego czytania? Czy w czasach kryzysu relacji międzypokoleniowych dobra książka nie wydaje się doskonałym polem porozumienia i budowania bliskości ludzi w różnym wieku? Czy literatura dla dzieci może ocalić świat naszych przodków i ich tradycje od zapomnienia? Na te i parę innych pytań postarają się odpowiedzieć organizatorzy V edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci z Galerii Arsenał i Stowarzyszenia "Fabryka Bestsellerów".
Przekazywanie tradycji, korzenie, z których wszyscy wyrastamy, oraz relacje międzypokoleniowe to tematy przewodnie tegorocznego Festiwalu. Nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się przez naśladownictwo i uczestnictwo, chcemy więc lansować modę na wspólne rodzinne czytanie i przypomnieć o wypartych przez media elektroniczne czytelniczych zwyczajach: wypadach do biblioteki i na kiermasze książek czy wertowaniu rodzinnych "białych kruków" - przyżółkłych tomów odziedziczonych po przodkach.
Organizatorzy Festiwalu chcą pokazać, że książki można czytać całą rodziną, i to wrażeniowo, angażując wszystkie zmysły (warsztaty z Małgorzatą Swędrowską). Książka jako przepis na aktywność społeczną? Oczywiście! Artystka aktywistka Cecylia Malik pokaże, dlaczego warto całą rodziną dbać o drzewa. Familijne anegdoty staną się inspiracją do międzypokoleniowego muralu, który powstanie pod kierunkiem artystki wizualnej Małgorzaty Dmitruk. Będzie też wiele innych ciekawych propozycji.
Kiermasz i długa lista wystawców
W programie Festiwalu jest kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci. Weźmie w nim udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Na kiermaszu nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.
Oto lista wystawców: ALBUS Wydawnictwo / Tu się czyta, Wydawnictwo Alegoria Babaryba, BUKA radość słuchania, Wydawnictwo druganoga, Wydawnictwo Dwie Siostry, Fantastyczne Światy, Tania Książka Białystok, Media Rodzina, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Usborne - angielskie książki dla dzieci, Poławiacze Pereł, Wydawnictwo Tako, Wydawnictwo Tatarak, Wydawnictwo Widnokrąg, Wydawnictwo Wytwórnia, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Znak, Kultura Gniewu, Centrala, Wydawnictwo CzyTam, Wydawnictwo Format, Mamania / Mozaika, Wydawnictwo Biała Wieża, Wydawnictwo Hokus-Pokus, Wydawnictwo Łajka, Wydawnictwo Wolno, Wydawnictwo Literówka, Wydawnictwo Tadam i Wydawnictwo Kinderkulka.
Zajęcia tkackie, pokoje kreatywnej zabawy i wystawa dla dzieci
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu będzie czekać z zabytkową prasą drukarską, nowymi wzorami nadruków, stosem zakładek i mnóstwem drukarskiej zabawy w starym stylu. Z kolei "Tkanie. Spotkanie" zaprosi w świat tkaniny artystycznej. Dzięki specjalnym, niewielkim ramkom tkackim uczestnicy imprezy będą mogli wytkać własne kolorowe zakładki. To świetna i twórcza zabawa dla małych rączek, która uczy skupienia i łączenia kolorów. Pomalowaną na czarno przestrzeń ożywią autorskie kompozycje dzieci przygotowane z pasków taśmy fluorescencyjnej, powstanie też okazała festiwalowa tkanina.
Festiwal jest także świetną okazją, by obejrzeć wystawę "Wszystko widzę jako sztukę" - eksponowaną w Galerii Arsenał. Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, pomysłodawcy ekspozycji są pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań - przecież "każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie" - jak twierdził Pablo Picasso.
Warsztaty i spotkania
Przez cały weekend będą trwały różnorodne warsztaty. Poprowadzą je: Małgorzata Dmitruk (warsztaty rodzinne), Marta Kopyt (warsztaty międzypokoleniowe), Ewa Bochen-Jelska i Maciej Jelski (warsztaty architektoniczno-projektowe z projektantami wystawy "Wszystko widzę jako sztukę"), Dominika Czerniak-Chojnacka (integracyjne warsztaty plastyczne), Cecylia Malik (warsztaty rodzinne), Tomek Samojlik (stworzy z dziećmi mural), Joanna Concejo (rodzinne warsztaty ilustratorskie), Katarzyna Witt (wokół serii audiobooków).
Będą także zabawy i warsztaty na piętrze elektrowni. Poprowadzą je m.in. Małgorzata Swędrowska, Justyna Kołodko-Bietkał oraz Izabela Liżewska.
Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących na placu czerwonym (taras przed budynkiem elektrowni). Wśród propozycji są warsztaty poświęcone przedsiębiorczości, spotkanie dla osób dorosłych z Małgorzatą Swędrowską o zachwycających lekturach dla dzieci oraz o czytaniu wrażeniowym, spotkanie z autorami książki "Braterstwo Puszczy" Marcinem Rębaczem oraz Anną Juchnowicz oraz czytanie międzypokoleniowe.
Na wszystkie warsztaty oraz spotkania obowiązują zapisy. Na kiermasz wstęp jest wolny.
Festiwal potrwa w godz. 10.00-18.00, odbywa się w budynku elektrowni (wejście od ul. Świętojańskiej).
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Program: Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2019
anna.d@bialystokonline.pl