Już 7 kwietnia wszedł do obiegu znaczek "Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej". Na znaczku przedstawione zostały guziki z płaszczy mundurów wojskowych tworzące na leśnym piasku krzyż. Podobnie wygląda bloczek.
Jak mówi Marzanna Dąbrowska, która zaprojektowała znaczek: - Są to guziki szczególne, bo pochodzą z mundurów, płaszczy zamordowanych oficerów. Katyńska ziemia rodzi je, jak kamienie... Ułożone w krzyżyk są symbolem pamięci. Nadzieję daje słoneczne światło, które oświetla guziki i oczyszczony wodą piasek.
Inspiracją do takiego właśnie, bardzo symbolicznego, zobrazowania zbrodni dokonanej wiosną 1940 roku był wiersz Zbigniewa Herberta "Guziki". Na kopercie pierwszego dnia obiegu dodatkowo pojawiają się drzewa, jedyni świadkowie wydarzeń z 1940 roku. Uzupełnia ją niecodzienny datownik, w kształcie wojskowego nieśmiertelnika. Ciekawostką związaną z rocznicą Zbrodni Katyńskiej jest również datownik przygotowany przez siedleckich pocztowców ze spętanymi dłońmi - symbolem zniewolenia i męczeństwa. Stemplowane będą nim przesyłki wychodzące z Siedlec 16 kwietnia.