Samolot należący do rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej TU-154 wpadł do Morza Czarnego po starcie z Soczi. Po 20 minutach od startu samolot zniknął z radarów. Na pokładzie były 92 osoby.
Samolotem lecieli m.in. muzycy Chóru Aleksandrowa, którzy mieli dać koncert noworoczny dla rosyjskich żołnierzy w Syrii.
Szczątki samolotu znaleziono kilka kilometrów od wybrzeża Soczi. Prawdopodobną przyczyną katastrofy były problemy techniczne. Pojawiają się też hipotezy, że do silników tupolewa mogły dostać się ptaki. Rosyjskie media informują, że nikt nie przeżył katastrofy.
Chór Aleksandrowa - uznawany za jeden z najlepszych chórów męskich na całym świecie - koncertował w ponad 70 państwach. W składzie miał nie tylko wybitnych solistów, ale też orkiestrę (głównie instrumenty dęte, akordeony, mandoliny) i balet. Repertuar formacji to ponad 2 tys. utworów: pieśni narodowych kompozytorów, pieśni ludowych, muzyki sakralnej, klasycznych utworów rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieł światowej muzyki popularnej.
Pierwszy występ chóru miał miejsce 12 października 1928 r. Założycielem i pierwszym dyrektorem grupy był rosyjski kompozytor i dyrygent Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow, profesor moskiewskiego konserwatorium. W skład grupy wchodziło wtedy tylko 12 artystów. Dopiero w kilka lat później zespół znacznie się rozrósł, stając się dużym męskim chórem wojskowym z orkiestrą i grupą taneczną. Chór Aleksandrowa wielokrotnie występował w Białymstoku - i zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem.
anna.d@bialystokonline.pl