Karta płatnicza – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

2023.10.10 07:27
Karta płatnicza to podstawowe narzędzie do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Może mieć zarówno formę fizyczną, jak i znajdować się w smartfonie czy zegarku. Jakie są rodzaje kart, na jakich zasadach odbywają się transakcje i skąd wziąć narzędzie płatnicze? Oto najważniejsze informacje!
Karta płatnicza – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

Rodzaje kart płatniczych

Karta płatnicza to narzędzie służące do uiszczania opłat za zakupy czy usługi w punktach stacjonarnych oraz w sieci. Pozwala na dysponowanie pieniędzmi zgromadzonymi na koncie czy w ramach kredytu. Wyróżnia się kilka rodzajów kart płatniczych. Oto niektóre z nich.

Karta debetowa - otrzymuje ją każda osoba, która zakłada swoje konto w banku. Narzędzie służy do wykonywania transakcji bezgotówkowych środkami zgromadzonymi na rachunku osobistym czy firmowym.
Karta kredytowa - działa dokładnie tak samo jak poprzedniczka, ale w ramach płatności wykorzystuje się środki udzielone w ramach limitu kredytowego. Jej właściciel nie korzysta z własnych pieniędzy, tylko tych, które musi później zwrócić do banku. Korzystanie z tego narzędzia dzieli się na okresy rozliczeniowe, które trwają najczęściej miesiąc. Aby uzyskać taką kartę, trzeba wykazywać zdolność kredytową.
Karta przedpłacona - jej działanie jest zbliżone do debetowej, ale środki, którymi płaci się za zakupy czy usługi, nie pochodzą z głównego konta właściciela. Trzeba je najpierw przelać na specjalny rachunek i wtedy ma się określoną kwotę do wydania daną kartą. To rozwiązanie pomocne dla osób, które mają problem z nadmiernym wydawaniem. W ten sposób mogą wydzielić sobie ograniczoną kwotę, jaka ma wystarczyć im na dany czas np. podczas podróży.

Każda karta jest nieco inna i to od klienta banku zależy, na którą z nich się zdecyduje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z wszystkich rodzajów kart jednocześnie. Debetowa może służyć do codziennych wydatków, kredytowa być awaryjną opcją na niespodziewane sytuacje, a przedpłacona sprawdzi się np. podczas wakacyjnego wyjazdu.


Zasady działania karty płatniczej

Jak działa karta płatnicza? To często zadawane pytanie w kwestii transakcji bezgotówkowych. Jak to się dzieje, że wystarczy zbliżyć kawałek plastiku do terminala, aby przenieść pieniądze ze swojego konta na rachunek sprzedawcy?

Najpierw ekspedient wprowadza na terminalu kwotę do zapłacenia. Następnie kupujący przykłada kartę do urządzenia lub wsadza ją do przeznaczonego slotu. W przypadku transakcji do 100 złotych można jedynie zbliżyć plastik do sprzętu, bez podawania PIN-u. Na karcie znajduje się chip. Odczytanie danych przebiega dzięki indukcji elektromagnetycznej.

Terminal odbiera najważniejsze informacje na temat karty, czyli m.in. jej numer i datę ważności. Klient słyszy sygnał dźwiękowy, który jest znakiem, że transakcja przebiegła prawidłowo. W tym momencie pieniądze są zabierane z konta, a następnie księgowane i trafiają do sprzedawcy.

Choć pomiędzy terminalem a kartą zachodzi kilka procesów, wszystko dzieje się bardzo szybko. Płatności zbliżeniowe są akceptowane właściwie od razu lub maksymalnie po kilku sekundach. Gdy kwota wymaga podania PIN-u, klient musi wprowadzić kod na klawiaturze urządzenia i zatwierdzić go zielonym przyciskiem. Dopiero wtedy dochodzi do zapłaty.

Kiedy na koncie nie ma wystarczających środków lub karta została z jakiegoś powodu zablokowana, terminal odrzuca płatność. Pojawia się komunikat, że transakcja nie może być zrealizowana. Wtedy należy powtórzyć proces, skorzystać z innej karty lub uiścić należność gotówką.


Jak pozyskać kartę płatniczą?

Pozyskiwanie karty płatniczej wygląda różnie w zależności od tego, jaką chce się dysponować. Najczęściej korzysta się z debetowych i kredytowych. W pierwszym przypadku konieczne jest założenie konta w banku. Każdy, kto uruchamia swój rachunek, otrzymuje do niego kartę Visa lub MasterCard.

Przy wyborze konta osobistego warto kierować się informacjami zgromadzonymi w rankingu Bankier SMART. Znajdują się w nim informacje na temat tego, ile miesięcznie kosztuje dysponowanie kartą. Zazwyczaj banki pozwalają na darmowe korzystanie z narzędzia płatniczego, jeśli dokonuje się transakcji co najmniej 5 razy w miesiącu. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z kosztem kilku złotych miesięcznie.

Dziś w większości miejsc da się płacić bezgotówkowo, więc nie ma problemu, aby uniknąć opłat za dysponowanie kartą debetową. Po założeniu konta w banku plastik otrzymuje się pocztą na wskazany adres.

Drugi rodzaj karty mogą uzyskać osoby, które wykazują zdolność kredytową. Pracownicy banku obliczają ją na podstawie m.in. rodzaju zatrudnienia czy wysokości dochodów. Do tego konieczne jest jeszcze złożenie wniosku w placówce. Wszystko da się załatwić online.

Na stronie Bankier SMART znajduje się też zestawienie z kartami kredytowymi, więc łatwo wyszukać najkorzystniejszą finansowo opcję. Warto zwrócić uwagę w szczególności na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. W ramach usługi da się skorzystać z bonusów finansowych oferowanych przez banki, które mają zachęcać do wybrania konkretnej oferty.

W przypadku kart debetowych trzeba pamiętać, że ich ważności wynosi kilka lat. Gdy termin użytkowania dobiega końca, bank wysyła nowe narzędzie płatnicze na wskazany przez użytkownika adres. Jeśli chodzi o kartę kredytową, to wszystko zależy od warunków podpisanej umowy, ale też jest to zwykle od 2 do 5 lat.


Jak płacić kartą podczas zakupów online?

Najpierw należy skompletować swój koszyk zakupowy online. Następnie przechodzi się do formularza z danymi i dogodnym sposobem dostawy. W rodzajach płatności trzeba wybrać kartę płatniczą. Można wykorzystać zarówno debetową, jak i kredytową.

Po przejściu do transakcji trzeba będzie wprowadzić takie dane jak: 16-cyfrowy numer karty, datę ważności i 3-cyfrowy numer CVV/CVC, który znajduje się na tylnej stronie plastiku. To ważne dane, więc warto je chronić przed innymi. Nie powinno się podawać nikomu numerów z kart, ponieważ dzięki nim każdy będzie mógł zrobić zakupy online.

Po wprowadzeniu danych zwykle trzeba potwierdzić transakcję jeszcze kodem otrzymanym np. za pośrednictwem SMS-a. To dodatkowe zabezpieczenie, które chroni przed korzystaniem z narzędzia przez niepożądane osoby.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39