W poniedziałek o godz. 10:40 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu zmarł kard. Henryk Gulbinowicz.
Sankcje m.in. za molestowanie i współpracę z SB
Gulbinowicz trafił do szpitala w ciężkim stanie na początku miesiąca. Zaraz po tym - 6 listopada - nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała o nałożonych na niego sankcjach. Otrzymał zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Ponadto miał wpłacić darowiznę na Fundację św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski, która działa rzecz ofiar nadużyć seksualnych, prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.
Sankcje dyscyplinarne nałożono za kard. Henryka Gulbinowicza za molestowanie seksualne, czyny homoseksualne i współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.
Odchodzi bez honorów
Po informacji o sankcjach prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wystąpił z wnioskiem o pozbawienie Gulbinowicza honorowego obywatelstwa miasta. Takie otrzymał w 2000 r.
Po zgonie hierarchy włodarz Białegostoku swojego wniosku nie zdejmuje.
- Stosowne dokumenty podpisałem wtedy, gdy kardynał jeszcze żył. Ja swego wniosku nie zdejmuję - zapowiedział Tadeusz Truskolaski.
Truskolaski podkreślił, że przyspieszona decyzja nuncjatury o tym, by w jakiś sposób ukarać kard. Gulbinowicza została spowodowana właśnie stanem jego zdrowia.
- Chodziło o to, by odebrać mu prawo do pochówku w katedrze, a nawet mszy św. w katedrze. I to były decyzje dotyczące działań "pośmiertnych" - mówił Truskolaski.
Stąd duże prawdopodobieństwo, że właśnie "pośmiertnie" kard. Gulbinowicz przestanie być honorowym obywatelem Białegostoku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni na najbliższej sesji, 23 listopada.
Dotąd 17 "super-obywateli"
Białystok ma 17 honorowych obywateli (w tym 8 to osoby duchowne). Są nimi: Józef Piłsudski (1921), Marian Zyndram Kościałkowski (1934), Alfons Karny (1975), Lech Wałęsa (1990), Ryszard Kaczorowski (1990), abp Sławoj Leszek Głódź (1995), Jan Paweł II (1996), abp Stanisław Szymecki (1998), Kard. Henryk Gulbinowicz (2000), Jerzy Maksymiuk (2000), ks. Zdzisław "Jastrzębiec" Peszkowski (2005), abp Wojciech Ziemba (2006), Catherine Stankiewicz von Ernst i Zygmunt Stankiewicz (2006), Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof (2007), abp Edward Ozorowski (2014), abp Jakub (2019), Paweł Adamowicz (2019).
Henryk Gulbinowicz urodził się w 1923 r. na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim i funkcję tę pełnił do 2004 r.
ewelina.s@bialystokonline.pl