Pieniądze w konkursie "Kapliczki Podlaskie 2022 – ocalić od zapomnienia" można było otrzymać m.in. na konserwację lub restaurację kapliczki oraz zagospodarowanie jej najbliższego otoczenia. Nie musiały być wpisane do rejestru zabytków województwa lub gminnych ewidencji zabytków, ale powinny posiadać wartość artystyczną lub historyczną i znajdować się na terenie Podlaskiego - przypomina Urząd Marszałkowski w Białymstoku.
O pieniądze mogły starać się m.in. stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i grupy nieformalne. Jak się okazuje, zainteresowanie rewitalizacją przydrożnych obiektów kultu było spore, bo starano się o dofinansowanie ponad 20 inwestycji.
Zarząd województwa zatwierdził właśnie listę projektów, które otrzymają dotacje. 100 tys. zł rozdysponowano na rewitalizację 9 kapliczek i krzyży.
Najwięcej, bo aż 30 tys. zł ma kosztować remont przydrożnej kapliczki w Dzierzbi (powiat kolneński) będącej siedzibą szlacheckich rodów już od XV w. Kapliczka stoi na terenie pozostałości po zabytkowym zespole dworsko-folwarcznym, w którego skład wchodził m.in. neoklasycystyczny dwór wybudowany w 1834 r. wg projektu Henryka Marconiego. Budynek mieszkalny i zabudowania folwarczne wysadziły w powietrze wycofujące się wojska radzieckie. Dziś schody do dworu, ruiny gorzelni, stajnia i właśnie kapliczka to jedyne pozostałości świetnie prosperującego majątku. Remontem kapliczki zajmie się Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stawiski.
Inne kapliczki, które czeka konserwacja stoją w: Topilcu (Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu), Rudce (Koło Gospodyń Wiejskich "Róża" w Rudce) oraz w Kiersnowie (Ochotnicza Straż Pożarna). Blask zostanie przywrócony też kapliczce i krzyżom w Bagnach (Stowarzyszenie Placówka).
Dotacje przyznano także na renowację krzyży zgłoszonych przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Popławach, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Ochotniczą Straż Pożarną w Łopuchowie i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Harcerskich "Otwórzmy Bramy".
ewelina.s@bialystokonline.pl