Kanał Augustowski dla pieszych i rowerzystów? Na początek droga do Rudawki

2016.05.27 10:00
Samorząd województwa podlaskiego dofinansuje modernizację drogi do wodnego przejścia granicznego z Białorusią.
Kanał Augustowski dla pieszych i rowerzystów? Na początek droga do Rudawki
Fot: pixabay.com
Droga do Rudawki będzie zmodernizowana

Droga do Rudawki na Kanale Augustowskim będzie zmodernizowana również dzięki środkom pochodzącym z samorządu województwa podlaskiego.

Władze województwa podlaskiego dofinansują inwestycję powiatu augustowskiego. Na modernizację wspomnianej drogi przeznaczono 1,2 mln zł. Środki te zostały przesunięte z inwestycji przebudowy mostu na rzece Supraśl w Supraślu.

Aktualny stan prac drogowych opisuje Małgorzata Mikos, naczelnik wydziału promocji i rozwoju powiatu ze Starostwa Powiatowego w Augustowie:
- Dotychczas wyremontowano odcinek drogi do miejscowości Płaska. Pieniądze z budżetu województwa pozwolą wykonać kolejny odcinek do Mikaszówki. Do przebudowy pozostaje odcinek drogi z Mikaszówki do Rudawki, gdzie znajduje się graniczna śluza na Kanale Augustowskim - śluza Kurzyniec. Obecnie nie mamy środków na jej wykonanie.

Rudawka-Lesnaja to jedyne rzeczne przejście graniczne na wschodniej granicy Polski. Działa ono m.in. z myślą o tych turystach, którzy chcą popłynąć na Białoruś kajakiem. Jest to przejście sezonowe, czynne od 1 maja do 1 października. Funkcjonuje od 2005 r. Co więcej, warto pamiętać, że wzdłuż drogi do Rudawki biegnie wschodni szlak rowerowy Green Velo.

Powiat augustowski cały czas prowadzi rozmowy ze stroną białoruską dotyczące Rudawki i Kanału Augustowskiego.

- Prowadzone są rozmowy, żeby w tym sezonie z przejścia mogli skorzystać również piesi i rowerzyści. Wiążemy z tą inwestycją dużą nadzieję. Droga wzdłuż kanału to impuls do rozwoju, szczególnie turystyki. Również zainteresowanie sprawą wśród Białorusinów jest duże - mówi Małgorzata Mikos.

Także samorząd województwa spotyka się i rozmawia ze stroną białoruską.

- Spotkania i rozmowy ze stroną białoruską, zwłaszcza z władzami Obwodu Grodzieńskiego, są prowadzone w ramach dobrosąsiedzkiej współpracy, w celu wspólnego zintensyfikowania ruchu turystów po obydwu stronach Kanału Augustowskiego. Podczas ostatniego spotkania rozmowy dotyczyły m.in. wprowadzenia ruchu rowerowego na przejściu w Rudawce - mówi Paweł Staniurski z referatu polityki informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Kanał Augustowski to obiekt transgraniczny i dzieło budownictwa wodnego. Powstał on w pierwszej połowie XIX w. Łączy Wisłę z Niemnem. Jego całkowita długość to około 103,4 km.

Na szlaku kanału znajduje się 12 jezior. Są to Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Staw Swoboda, Studzieniczne, Białe oraz Necko. W 1968 r. Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków. Natomiast w 2007 r. decyzją prezydenta RP stał się Pomnikiem Historii.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1600 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39