Już niedługo odbędzie się huczny turniej husarski – zacięta rywalizacja między uzbrojonymi zawodnikami, będącymi na koniach, odzianymi w husarskie stroje. Jest to jeden z elementów "XI Dnia Tradycji Rzeczypospolitej" - imprezy, która w sobotę i niedzielę (4-5.09) odbywać się będzie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku.
W sobotę (4.09) o godz. 15.00 odbędzie się III Ogólnopolski Turniej Husarski im. Branickiego.
- W tym roku jesteśmy trochę zaskoczeni, ponieważ bardzo dużo się zgłosiło husarzy z całej Polski. Do Białegostoku przyjedzie 20 koni z najlepszych ośrodków kawaleryjskich, które odtwarzają w sposób czynny husarię. Pokażemy husarzy, którzy w pełnym galopie, ubrani w ciężkie stroje, przyozdobionych koniach będą pokazywali swoje umiejętności - przekazuje Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski.
Husarze będą jeździli z szablą, typowymi broniami husarskimi, czyli pałaszem i koncerzem, które będzie można również zobaczyć w Skansenie.
- Od godz. 15.00 do 17.00 będą się prezentowali husarze z ośrodka kawaleryjskiego w Sandomierzu, z zamku w Ogrodzieńcu, z chorągwi województwa pomorskiego, z chorągwi województwa kujawsko-pomorskiego oraz liczna reprezentacja z województwa podlaskiego - informuje Wasilewski.
Dodaje, że nasze województwo szczyci się najmłodszym pocztem husarskim w Polsce, którego reprezentantem jest Maciej Nosorowski.
- Warto być husarzem, ponieważ płynie z tego wiele korzyści. Mianowicie, nabywa się wielu umiejętności typu jazda konna, nauka posługiwania się bronią, ale również można się dowiedzieć dużo o historii kraju i poznać ludzi, z którymi dzielimy pasję - tłumaczy Maciej Nosorowski.
Husarz ze względu na wartość bojową (umiejętności, bardzo drogie wyposażenie) był unikatową wartością, którą trudno byłoby marnować w pojedynkach na śmierć i życie. Stąd, niestety walki między zawodnikami nie będzie, ale za to będzie pełna dynamizmu konkurencja na umiejętności. Turniej w Białymstoku odbędzie się w ramach Polskiej Ligi Husarskiej, której operatorem jest Fundacja Obowiązek Polski.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl