Już 30 października ruszy bezpłatna infolinia 800 444 989. Rok temu dyżurujący przy niej pracownicy urzędu wojewódzkiego pomogli kilkadziesiąt razy - odbierali zgłoszenia o osobach wymagających pomocy leżących na klatkach i ulicach, informowali o najbliższych noclegowniach, były prośby o interwencję w sprawie brakującego opału, ciepłej odzieży.
Numer bezpłatnej infolinii, podobnie jak inne numery alarmowe, jest zamieszczony na plakatach. Trafiły one już do wszystkich samorządów w regionie. Będą widoczne nie tylko w urzędach, ale też w sklepach, świetlicach i w autobusach komunikacji miejskiej.
Z ubiegłorocznego spisu wynika, że w regionie jest 659 osób bezdomnych, a miejsc noclegowych 584, jednak w czasie silnych mrozów, tak jak w ubiegłych latach, placówki przyjmą wszystkich.
W podlaskich gminach już powywieszano informacje o formach pomocy udzielanej osobom potrzebującym oraz o adresach i numerach kontaktowych instytucji, które udzielają pomocy. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej dokonali rozpoznania środowiska - kto wymaga pomocy żywnościowej, opału, odzieży, schronienia. Większość gmin zabezpieczyła w budżetach niezbędne środki na pomoc osobom potrzebującym.
Nawiązano współpracę z policją, strażami gminnymi i miejskimi, szkołami, placówkami ochrony zdrowia, organizacjami pozarządowymi w zakresie ewentualnej współpracy przy udzielaniu pomocy; nawiązano też współpracę z sołtysami wsi oraz radnymi, uwrażliwiono ich na zwracanie szczególnej uwagi na osoby starsze, samotnie mieszkające.
Wojewoda podlaski zaapelował o czujność, wrażliwość wszystkich mieszkańców. W ubiegłym roku z wyziębienia zmarły 24 osoby. W tym jedna bezdomna. Dlatego to ważne jest, by pamiętać o osobach starszych, samotnych. One także mogą być ofiarami mrozów.
ewelina.s@bialystokonline.pl