Motywowanie mieszkańców do wymiany kopciuchów
Uczniowie z Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej (PB) realizują proekologiczny projekt EV-ВОЗДУХ 1 (czyt. ev-wozduch z języka rosyjskiego powietrze).
Projekt ma na celu ukazanie poziomu zanieczyszczeń powietrza w Białymstoku z podziałem na poszczególne rejony miasta. Zbudowany pojazd wyposażony jest w szereg czujników, który przesyła dane bezpośrednio na stronę internetową. Uczniowie będą robić pomiary jakości powietrza wśród domów jednorodzinnych. W ten sposób chcą zmotywować mieszkańców do wymiany "kopciuchów" na bardziej ekologiczne piece.
Wyniki pomiarów można zobaczyć na stronie internetowej: Ev Wozduch - Archiwum Pomiarów.
"Chcieliśmy stworzyć pojazd, który byłby w stanie informować ludzi o zawartości niebezpiecznych gazów, pyłów w powietrzu oraz by mógł pełnić rolę pogodynki. Wszystkie dane trafiają do aplikacji, gdzie użytkownik może odczytać wszystkie dostępne informacje. Dodatkową funkcją, byłaby możliwość zbierania danych, podczas przemieszczania się po terenie, co umożliwia mu szereg czujników. Dzięki temu można informować inne osoby o stanie powietrza" - czytamy na stronie.
Troska o czyste powietrze
Za projektem stoi trzech uczniów: Sergiusz, Sandra i Mateusz, nad którymi czuwa Grzegorz Nowik, nauczyciel fizyki i robotyki. Główną motywacją do zajęcia się tym tematem przez uczniów, była troska o czystość powietrza.
"Jest to bardzo poważny problem, którego społeczeństwo nie jest świadome. Dlatego też chcielibyśmy podnieść tę świadomość, poprzez informowanie innych osób o stanie naszego środowiska. Problem ten jest bardzo poważny, gdyż trudno dostrzec stan powietrza gołym okiem, a skutki mogą być bardzo poważne, np.: wszelakie choroby układu oddechowego i przedwczesna śmierć" - tłumaczą realizatorzy projektu.
Coraz więcej młodzieży uważa, że ochrona środowiska oraz dbanie o powietrze jest ważną kwestią. Uczniowie z Akademickiego Liceum PB uważają, że "polskie powietrze to jedno z najbardziej zanieczyszczonych w Europie".
Więcej o projekcie można obejrzeć tu:
Projekt został doceniony przez Centrum Nauki Kopernik i firmę Boeing, która przekazała grant na realizację proekologicznego przedsięwzięcia. Dofinansowanie przekazał także Prezydent Miasta Białegostoku.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl