Stanowisko dyrektora BPN było do obsadzenia po tym, gdy poprzedni minister środowiska Jan Szyszko odwołał Olimpię Pabian. Nowy dyrektor w Białowieskim Parku Narodowym pracuje 9,5 roku. Wcześniej zatrudniony był m.in. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym. Pochodzi z Lublina. W swojej pracy naukowej zajmował się m.in. żubrami - kondycji zdrowotnej tego ssaka poświęcił rozprawę doktorską.
Michał Krzysiak zapowiada, że chce promować żubra będącego symbolem Parku, a także dążyć do zachowania procesów naturalnych na terenie Puszczy Białowieskiej.
Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Za początki jego istnienia przyjmuje się rok 1921, kiedy na części obecnego obszaru Parku utworzono leśnictwo "Rezerwat". W roku 1932 leśnictwo "Rezerwat" zostało przekształcone w "Park Narodowy w Białowieży". W 1947 r. jednostkę tę restytuowano jako Białowieski Park Narodowy i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś. Chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej - ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych.
anna.d@bialystokonline.pl