Jak twierdzą organizatorzy Festiwalu ze stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, street art może zdobić nie tylko wielkie ściany w prestiżowych lokalizacjach, ale poprawiać jakość życia w najbliższym otoczeniu mieszkańców zwykłych osiedli.
Nowy mural wykonany został na małym bloku, jest niewidoczny z daleka dla przechodniów, ale widoczny codziennie dla mieszkańców okolicy, którą zdobi. Pomysłodawcy pracy chcą, aby tego typu formy sztuki powstawały w przestrzeni Białegostoku, a street art był kojarzony z ciekawymi pracami, dającymi chwile refleksji czy uśmiechu. Praca została wkomponowana w istniejącą ścianę - wygląda zarazem realnie, jak i bajkowo.
Mural przedstawia ptaka zimorodka, którego otaczają motyle. Wykonał go M. Cejrowski.
To nie pierwszy mural, który powstał w ramach Lumo Bjalistoko 2016. Praca pod nazwą "Balans" ozdobiła ścianę Zespołu Szkół Elektrycznych przy al. 1000-lecia Państwa Polskiego 14. W sumie w czasie Festiwalu mają powstać 3 murale, w tym jeden kolażowy.
Impreza potrwa w dniach 30 września i 1 października. Odbędzie się w Parku Starym, na placu przed Teatrem Dramatycznym, na dziedzińcu Pałacu Branickich i na skwerze im. Armii Krajowej. To jej trzecia edycja.
Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, dla którego światło jest głównym narzędziem dokonującym zaskakujących nocnych metamorfoz przestrzeni miejskiej. Festiwal łączy innowacyjne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc tym samym nowatorskie formy sztuki wizualnej. Jego główną ideą jest ukazanie mniej znanych odmian street artu wraz z różnorodnymi formami artystycznymi wykorzystującymi światło, które kreuje odbiór przestrzeni i wytwarza relację pomiędzy architekturą, człowiekiem i środowiskiem. W ramach Festiwalu zaprezentowane zostaną: iluminacje, instalacje, street art, sztuka ulicy, fire show i sztuki performatywne.
Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Więcej: Fireshow, świetlne instalacje i nowe murale. Festiwal Lumo Bjalistoko z bogatym programem
anna.d@bialystokonline.pl