Pamięci Łucji Prus
Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzację piosenek wykonywanych przez Łucję Prus - wybitną artystkę pochodzącą z Białegostoku, a także innych, wartościowych utworów z dziedziny współczesnej piosenki literackiej i autorskiej.
Trzydniowa impreza na początku października wpisuje się już w kalendarz imprez kulturalnych miasta, a sam festiwal przez swój unikatowy charakter stanowi niepowtarzalną propozycję w skali kraju. Jak zaznaczył kompozytor Janusz Strobel, w Polsce liczą się festiwale piosenki aktorskiej i literackiej we Wrocławiu i w Krakowie, a wydarzenie w Białymstoku stanowi oryginalną propozycję w tej dziedzinie.
- Mam nadzieję, że Białystok stanie się potęgą piosenki literackiej, gdyż poziom występów z edycji na edycję wzrasta i panuje tu wspaniała atmosfera - wyznał Janusz Strobel, juror wszystkich edycji konkursu w ramach festiwalu.
Młodzi śpiewają piosenkę literacką
Do tegorocznej edycji konkursu rada artystyczna zakwalifikowała 21 wykonawców całej Polski. Jury w składzie: Jan Wołek, Janusz Strobel, Włodzimierz Nahorny, Magda Umer, a także Andrzej Dyrdał jednogłośnie wyłonili zwycięzców trzech głównych miejsc. Główną nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymała Agata Rożankowska z Bydgoszczy za wykonanie piosenki "Szedł chłopiec ze swoją dziewczyna" z repertuaru Łucji Prus do słów Agnieszki Osieckiej i muzyki Serweryna Krajewskiego.
-Taka nagroda motywuje do dalszej pracy. Wiążę swoją przyszłość ze śpiewaniem, lecz niekoniecznie z piosenką literacką. Ciągnie mnie w stronę jazzu - wyznała 18-letnia laureatka. To nie pierwsza nagroda młodej wokalistki. Agata Rożankowska wygrała również ostatnią "Szansę na sukces" z zespołem Dżem. Druga nagroda przypadła Łukaszowi Gocławskiemu, jedynemu chłopakowi śpiewającemu podczas tej edycji festiwalu.
- Jedni mówią, że było mi łatwiej, bo konkurowałem z 20 dziewczynami, które zupełnie inaczej śpiewają, ale chłopakom trudniej jest zacząć. Takie hobby jest dziwne odpierane przez rówieśników, zwłaszcza kolegów - powiedział Łukasz Gocławski z Łomnicy. Śpiewa od siedmiu lat, a na Festiwalu im. Łucji Prus wykonał piosenkę pt. "Jak to dziewczyna" z repertuaru Jerzego Połomskiego. Słucham tego typu piosenek i i je śpiewam, bo po prostu je czuje - dodał. Za swój występ otrzymał nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych. Trzecie miejsce zdobyła natomiast Olga Fidrysiak z Rzgowa, a Joanna Możdżan z Woli otrzymała nagrodę specjalna przyznaną przez Związek Artystów Scen Polskich. Jury wyróżniło także występy: Katarzyny Szczepańskiej z Włocławka, Elizy Sacharczuk z Białegostoku, Magdaleny Antczak z Konina i Doroty Zygadło z Wrocławia Serweryna Krajewskiego.
Warto dodać, że uczestnicy Ogólnopolskiego konkursu piosenki literackiej występowali na żywo z profesjonalnym zespołem pod dyrekcją Piotra Matuszaka, który stworzył atrakcyjne aranżacje wybranych piosenek.
Nastrojowe recitale gwiazd
Festiwal im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści" to także występy cenionych artystów. Na scenie Spodków WOAK wystąpił Teatrzyk Piosenki Satyrycznej "Czyści jak Łza" z Olsztyna, a w zastępstwie Krystyny Tkacz program pt."Piosenki kilku Francuzów" wykonał Jacek Bończyk. Zwieńczeniem festiwalu był recital damy polskiej piosenki literackiej - Magdy Umer. Artystka wraz z zespołem wykonała utwory z najnowszej płyty "Noce i sny". Wypełniona po brzegi sala Kina Forum została zaczarowana smutnymi i pięknymi utworami o jesieni życia. Artystka każdy utwór zapowiadała krótką historią, subtelnie żartowała z przemijalności, wspominała autorów piosenek - wieloletnią przyjaciółkę Agnieszkę Osiecką czy Jeremiego Przyborę, twórcę Kabaretu Starszych Panów.
Publiczność podziękowała za koncert oklaskami na stojąco i odśpiewaniem "sto lat" z okazji 62. urodzin artystki. Magda Umer dodała, że tego dnia urodziny obchodziła również Agnieszka Osiecka. W tym roku skończyłaby 75 lat.
BialystokOnline patronował III edycji Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści". Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.