Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-11-27 - 2014-11-29
Zapraszamy na
warsztaty muzyczne poświęcone "The Great Learning" Corneliusa Cardew.
Prowadzenie:
Jan Bernad
"The Great Learning" to jedno z najwybitniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych dzieł muzyki współczesnej XX w. W warstwie ideowej odwołuje się do jednej z ksiąg Konfucjusza traktującej o podstawach harmonijnego rozwoju społeczeństwa. Kompozytor zawarł w nim najważniejsze dwudziestowieczne idee i manifesty muzyki i sztuki, a zastosowane przez twórcę środki formalne, pozwalają na realizację jednego z głównych postulatów głoszonych przez niego na przełomie lat 60 i 70: wspólnego tworzenia muzyki ponad podziałami przez amatorów i profesjonalistów. Jest to próba zrealizowania utopijnej idei równości i braterstwa. W rezultacie, uczestnicy postawieni są w sytuacji, w której, jak to ujął kompozytor: "jeśli masz coś do ofiarowania – ofiaruj to. Jeśli nie masz nic do ofiarowania – przyjmuj”.
Przedmiotem warsztatów będzie 7 paragraf „The Great Learning”.
Cornelius Cardew (1936-1981) - angielski kompozytor, wizjoner, artysta, który w minionym stuleciu poszerzył granice muzyki. Mimo że kształcił się w najważniejszych centrach muzycznych Europy, bliżej mu było jednak do amatorów. Zamiast Royal Albert Hall wybierał miejskie peryferia i ulicę; żyjąc w londyńskim tyglu, otwarty był zarówno na Zachód i amerykańską awangardę, jak i na Daleki Wschód. Inspirowali go również twórcy idei społecznych i politycznych m.in. Marks, Wittgenstein i Konfucjusz.
Jan Bernad: artysta muzyk, kompozytor, badacz kultury tradycyjnej. W latach 1974-76 pracował przy realizacji projektów parateatralnych w Teatrze Laboratorium J. Grotowskiego. W 1977 znalazł się w pierwszym składzie Teatru Gardzienice, gdzie pracował do 1983 r. jako muzyk i aktor. W 1991 zainicjował powołanie w Lublinie Fundacji „Muzyka Kresów", w ramach której organizował festiwale muzyki tradycyjnej, koncerty, konferencje naukowe, warsztaty muzyczne i badania terenowe. Od 1999 r. prowadzi z Moniką Mamińską Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, który od 2006 bierze również udział w projektach łączących muzykę tradycyjną z muzyką współczesną. W 2008 r. zainicjował powołanie w Lublinie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża", w któ rym pełni funkcję dyrektora artystyczno-programowego. Pomysłodawca i współtwórca Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie (2009 r.) i Roku Johna Cage'a Lublin 2012 w stulecie urodzin Artysty. Współpracował m.in. z Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie i Teatrem Nowym w Łodzi, pisząc muzykę do spektakli teatralnych. Autor dwóch spektakli „Pieśni polskie” (2005) i „Trzy dźwięki” (2008). W 2011 r. Minister KiDN przyznał Janowi Bernadowi brązowy Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze za osiągnięcia na rzecz upowszechniania muzyki tradycyjnej oraz budowanie związków pomiędzy muzyką tradycyjną a współczesną. W 2012 Prezydent RP odznaczył Jana Bernada Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok
Godz. 19.00
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Warsztaty zakończy otwarta prezentacja w dniu 29 listopada 2014 o godz. 19.00
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: s.narewska@galeria-arsenal.pl
do 21 listopada (piątek) do godz. 16.00
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.