Dom

Jakie świece wybrać do domu - parafinowe czy naturalne?

2022.11.23 11:38
W okresie jesienno-zimowym jednym z najczęściej wybieranych dodatków do wystroju wnętrz są świece. W mroźne wieczory nadają pomieszczeniom przytulniejszego charakteru.
Jakie świece wybrać do domu - parafinowe czy naturalne?
Fot: Pixabay

Świece parafinowe mogą być rakotwórcze

W każdym sklepie można zaopatrzyć się w różne rodzaje świec. Do najpopularniejszych odmian należą świece zapachowe wykonane z parafiny, ale równie niemałym zainteresowaniem cieszą proekologiczne rozwiązania.

Najpierw jednak przyjrzymy się parafinie. Jest ona substancją otrzymywaną w procesie obróbki ropy naftowej. Po destylacji ropy powstaje produkt uboczny, który można wykorzystywać do tworzenia smarów, leków przeczyszczających, kosmetyków czy właśnie świec. Jest to substancja niezwykle plastyczna, dlatego producenci świec chętnie wykorzystują ją do tworzenia oryginalnych i wielokolorowych produktów.

Największą wadą parafiny jest to, że w procesie spalania uwalniane są do atmosfery związki chemiczne, które przy dłuższym wdychaniu mogą powodować liczne dolegliwości. Najniebezpieczniejsze to toluen oraz benzen. Ten pierwszy najczęściej powoduje bóle lub zawroty głowy, choć może też przyczyniać się do problemów z układem oddechowym. Wpływ benzenu jest jeszcze bardziej destrukcyjny, ponieważ związek ten należy do kancerogennych, czyli rakotwórczych.

Najczęściej w sklepach dostać można świece parafinowe dość słabej jakości, dlatego warto uważać przy ich wyborze. W przypadku, kiedy są wykonane z dobrej jakości parafiny, mają zbliżone parametry do tych naturalnych. Świeca zapachowa wysokiej jakości powinna zawierać wyłącznie naturalne olejki eteryczne. Świece o wysokiej intensywności zapachowej powinny być wykorzystywane w większych pomieszczeniach np. salonie, a te mające mniej intensywną woń nadają się do małych pomieszczeń, np. do łazienki.

Naturalne rozwiązania

Prócz świec z parafiny, coraz częściej na sklepowych półkach możemy znaleźć naturalne - wykonane z wosku np. sojowego. Pozyskuje się go z ziaren soi, jest więc ekologiczny, a przy jego spalaniu nie wydzielają się żadne szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Świece sojowe mogą być palone nawet codziennie, bez negatywnego wpływu na organizm. Ich wadą może być jedynie cena, ponieważ zazwyczaj są nieco droższe od parafinowych. Dodatkowo wosk sojowy spala się w znacznie niższej temperaturze niż parafina, dlatego coraz częściej używa się niektórych świec sojowych do relaksacyjnego masażu ciała.

Inną i równie ekologiczną alternatywą dla parafiny jest wosk pszczeli. Surowiec ten jest efektem ubocznym podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. To właśnie z wosku pszczelego są wykonywane plastry na miód. Wosk pszczeli, wykorzystywany do produkcji świec jest bezpieczny dla naszego organizmu, a ponadto nie emituje toksyn, nie dymi tak jak parafina, a także zawiera jony ujemne, dzięki czemu w naturalny sposób wspomaga oczyszczanie powietrza. Świece z wosku pszczelego mogą być pomocne w przypadku alergików oraz niedrożności górnych dróg oddechowych.

W przypadku świec naturalnych warto zapamiętać, aby po każdorazowym zapaleniu poczekać do rozpuszczenia się wosku na całej powierzchni, dzięki czemu unikniemy topienia się wosku w jednym miejscu. Także nieprawidłowe umiejscowienie świecy w pomieszczeniu (np. na parapecie) może prowadzić do nierównomiernego jej spalania.

Odpowiedni czas palenia świecy utrzyma jego aromatyczny zapach, ponieważ nie dojdzie do całkowitego spalenia olejków eterycznych. Naturalne świece należy palić maksymalnie do 3 godziny, a zwęglony knot zawsze trzeba przyciąć na wysokość około 0,5 mm, by uniknąć kopcenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1422 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39