Jakie plany ma Teatr Dramatyczny? Rok 2017 był rekordowy

2018.01.04 14:36
65 771 widzów, 6 premier i 343 spektakle - tak w liczbach przedstawia się rok 2017 w Teatrze Dramatycznym. Placówka podsumowała mijające 12 miesięcy. A co widzowie zobaczą na scenie w nowym roku?
Jakie plany ma Teatr Dramatyczny? Rok 2017 był rekordowy
Fot: Emilia Rogalska
Dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak (po prawej) podsumowuje 2017 rok

Miniony rok był pierwszym, w którym funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pełnił Piotr Półtorak. Zgodnie z zapowiedziami, udało mu się zainteresować propozycjami repertuarowymi znacznie większą liczbę widzów, niż w latach poprzednich. W 2015 r. Teatr zagrał 274 spektakle, które zobaczyło 30 319 osób , a w 2016 r. 266 przedstawienia, które przyciągnęły 36 041 widzów.

Rekordowy rok w Dramatycznym

- W 2017 r. nasze spektakle obejrzało prawie 66 tys. osób. W porównaniu z poprzednimi latami to absolutny rekord. Cieszę się, że udało nam się zdecydowanie powiększyć grono odbiorców Teatru Dramatycznego. To dowód na to, że przygotowane propozycje repertuarowe okazały się trafne - mówi Piotr Półtorak.

Teatr wystawił 6 premier. W lutym powstała "Balladyna" na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Deszcz. W maju odbyła się premiera przedstawienia dla najmłodszych: "Królewny Śnieżki" na podstawie baśni braci Grimm. Spektakl - z bajkową scenografią i kostiumami Joanny Jaśko-Sroki - wyreżyserował Adam Biernacki. Nowy sezon instytucja zainaugurowała premierą "farsy fars", czyli spektaklem "Mayday" Raya Cooneya.

W październiku Teatr przygotował spektakl, poświęcony pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wzruszającą opowieść wyreżyserował Jan Nowara. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" to kolejny spektakl, który udało się wystawić w 2017 r. Reżyser - Grzegorz Chrapkiewicz - wziął na warsztat tekst jednego z najznakomitszych czeskich twórców - Petra Zelenki. Na koniec roku odbyła się polska prapremiera sztuki "Autostrada" Michaela McKeevera. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Mastalerz.

Jak zapewnia Piotr Półtorak, wszystkie spektakle po premierze - poza "Autostradą", która jest nowością - były grane przy wypełnionej widowni. I tak "Balladynę" adresowaną głównie do młodzieżowej widowni obejrzało 15 tys. osób.

- Zwiększyliśmy ofertę dla szkół. W miesiącu gramy kilkanaście spektakli szkolnych - informuje Paweł Żuk, kierownik Działu Sprzedaży i Organizacji Widowni Teatru Dramatycznego.

Wzrosły także wpływy z biletów. Za 2017 r. przekroczyły 1,7 mln zł.

"Balladyna" w Indiach, "Popiełuszko" w kraju

Teatr Dramatyczny przygotowuje się także do wyjazdów. "Balladyna" została doceniona przez zagranicznych selekcjonerów, którzy zaprosili spektakl do udziału w 8. Olimpiadzie Teatralnej 2018 organizowanej przez National School of Drama w New Delhi. Przedstawienie zostanie tam zaprezentowane w kwietniu.

Natomiast w innych miastach kraju będzie można obejrzeć spektakl "Popiełuszko", przygotowany z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność". W styczniu przedstawienie zostanie zaprezentowane w Rzeszowie. 11 i 12 stycznia zagrane zostaną cztery spektakle w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. W kwietniu "Popiełuszkę" można będzie obejrzeć w Zabrzu - przedstawienie zostanie pokazane w Domu Muzyki i Tańca. W październiku Teatr chciałby zaprezentować "Popiełuszkę" w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prowadzi także rozmowy w sprawie prezentacji spektaklu w Szczecinie, Zielonej Górze, Wieliczce oraz Gdańsku.

Co obejrzymy w nowym roku?

Już 9 lutego będzie można obejrzeć spektakl "Leon i Matylda" w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. Na 24 lutego zaplanowana jest premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry, w reżyserii Henryka Talara. 15 kwietnia widzowie obejrzą "Koguta w rosole" Samuela Jakimca, w reżyserii Marka Gierszała.

- To komedia na podstawie filmu "Goło i wesoło" - wyjaśnia Konrad Szczebiot, kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

Kolejną propozycją jest "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, w reżyserii Adama Biernackiego. Premiera zaplanowana jest na 26 maja. Sezon artystyczny 2018/2019 instytucja zainauguruje we wrześniu, "Śmiercią w Wenecji" Tomasza Manna w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. Na 11 listopada zaplanowano premierę "Gałązki rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego, w reżyserii Rafała Matusza. Planowany na ten rok spektakl poświęcony Obławie Augustowskiej został przełożony na kolejny sezon teatralny.

Ponadto, 27 grudnia minie 80 lat od zagrania pierwszego spektaklu w wybudowanym w 1938 r. gmachu teatru. Publiczność obejrzała komedię Stefana Kiedryńskiego "Cydzik i spółka", przygotowaną przez wojewódzki Teatr Objazdowy z Grodna. Instytucja zamierza upamiętnić tę rocznicę.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1036 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39