Jaki kulturalny kierunek obrać jesienią? Najlepiej Kierunek Wschód!

2021.09.10 13:14
"Kierunek Wschód" to przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski. Główną myślą jest współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego, z państwami Europy Wschodniej: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem.
Jaki kulturalny kierunek obrać jesienią? Najlepiej Kierunek Wschód!
Fot: Materiały prasowe
Spektakl "Ja"

- Nasz Festiwal powoduje, że poznajemy nowe osoby, nowe instytucje, często się z nimi zaprzyjaźniamy, później jesteśmy zapraszani do odwiedzenia miejsc, z których mamy przyjemność mieć gości. W tym roku pozyskaliśmy środki, aby wyruszyć do Armenii i Gruzji z naszymi spektaklami – powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego, Piotr Półtorak.

Białoruś, Armenia, Gruzja i Polska

5. Festiwal "Kierunek Wschód" odbędzie się w dniach 19 września – 4 października. Spektakle, z uwagi na remont siedziby Teatru Dramatycznego w Białymstoku będą prezentowane w różnych lokalizacjach: w Podlaskim Instytucie Kultury, w Kinie Ton, w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB oraz w Zmianie Klimatu.

"Kierunek Wschód" ma być kontynuacją kontaktów Teatru Dramatycznego z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów, a także okazją do nawiązania współpracy z teatrami z Polski. Podobnie jak przy okazji poprzednich edycji festiwalu, po każdym spektaklu planowane jest zorganizowanie panelu dyskusyjnego, w którym wezmą udział aktorzy i widzowie.

Co w programie?

Będzie można obejrzeć gruziński spektakl "Kiedy tak bardzo za mną tęsknisz". Jest to historia o relacji ojca i syna, która została wystawiona na próbę przez kryzys gospodarczy, zderzenie pokoleń, a także przemoc domową, narkomanię, hazard i utratę mieszkania. Przedstawienie kończy się optymistyczną nutą: skruszony ojciec poprawia się, żona i dzieci głównego bohatera wracają do domu, a cała sytuacja nabiera pozytywnego obrotu.

Na Festiwalu zagości także Grupa Teatralna Kupałaŭcy z Białorusi ze spektaklem "Ja". Dzieciństwo to cudowny i tajemniczy czas. Każdy dzień dzieciństwa był wyjątkowy. Każda małą rzecz zmieniała się w coś ważnego, świętego... Przyzwyczailiśmy się dzielić prywatnymi historiami z przyjaciółmi, bliskimi. Twórcy spektaklu "Ja" zebrali historie, z których wywodzi się ich "Ja – osoba": pierwsza miłość, pierwsza przyjaźń, pierwsze rozczarowanie, zdrada. Podczas przedstawienia podzielą się publicznością historiami chłopców i dziewczynek, którymi kiedyś byli.

Z Białorusi pochodzi również spektakl "Hetamy" Niezależnego Projektu Teatralnego. "Radio Prudok" Andreja Horwata to jeden z najpopularniejszych białoruskich bestsellerów ostatnich lat. Książka Horwata jest opowieścią o nim samym. Autor, rozczarowany pracą w stołecznym Mińsku, relacjonuje przeprowadzką na poleską wieś Prudok. Zaś Staś Żyrkow to jeden z najzdolniejszych ukraińskich reżyserów nowej fali. Spektakl Żyrkowa na nowo pokazuje tekst Horwata.

Narodowy Akademicki Teatr im. Gabriela Sundukyana z Armenii pokaże przedstawienie "Dekameron". Spektakl miał premierę w maju 2020 r. - w czasie, gdy świat dotknięty był pandemią. Na sztukę składają się nowele i pieśni wybrane z "Dekameronu" - słynnego zbioru stu opowieści Giovanniego Boccaccia. Spektakl jest tragikomedią, w której przeplatają się ze sobą płacz, śmiech, radość i miłość.

Z Lublina przyjedzie Teatr im. Juliusza Osterwy z przedstawieniem "Psie serce". W sercu sowieckiej Rosji cieszący się europejską sławą profesor Preobrażeński rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. Medyk przygarnia błąkającego się bezpańskiego psa Szarika. Jednak nie kieruje się dobrocią serca, a potrzebą rozwoju nauki. Przeszczepia ludzkie znajdzie ludzkie organy, dzięki czemu zwierzę zmienia się w człowieka, ale tym samym zyskuje najgorsze przywary.

Podczas Festiwalu Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaprezentuje swoje spektakle: "Bóg mordu" oraz "Treny".

"Bóg mordu" to opowieść, w którym dwa małżeństwa spotykają się, aby wyjaśnić bójkę swoich synów. Wszystkim zależy na załagodzeniu sytuacji. Jednak bohaterami – o różnych osobowościach – zaczynają rządzić nerwy i emocje, które uwalniają mroczną część ludzkiej natury, czyniąc ze spektaklu niezwykłą opowieść o każdym z nas.

Renesansowa poezja, nastrojowa scenografia i muzyka tworzą ze spektaklu "Treny" historię o utracie uczuć, porzuceniu, zostawieniu, które dotykają każdego człowieka. Kameralna atmosfera i oszczędność w środkach wyrazu pozwala zanurzyć się w refleksji i zadumie, od których nie da się uciec.

Wejściówki

Wstęp na spektakle w ramach Festiwalu jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki, które będą dostępne od wtorku (14.09), od godz. 14:00 w kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) w godz. 14:00 – 20:00 od wtorku do soboty, a także w niedzielę w godz. 12:00 – 14:00. Odbiór wejściówek jedynie osobisty, nie ma możliwości rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać 2 wejściówki na wybrane spektakle (łącznie maksymalnie 14 wejściówek).

Portal Białystokonline.pl patronuje Festiwalowi.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1578 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39