Włosy
W czasie lata narażamy nasze włosy na szkodliwe działanie słońca, które wysusza je i osłabia. Promienie ultrafioletowe doprowadzają do zniszczenia struktury włosów, a w konsekwencji do odwodnienia i łamliwości. Szczególnie podatne na zniszczenia są włosy jasne i farbowane, ze względu na małą ilość ich naturalnego barwnika.
Regenerację zniszczonych słońcem i solą morską włosów warto rozpocząć od rezygnacji z suszarki, prostownicy i lokówki, aby nie poddawać ich dalszemu działaniu gorąca. Niezbędna może okazać się wizyta u fryzjera i skrócenie włosów o kilka centymetrów, dzięki czemu pozbędziemy się rozdwojonych końcówek.
― Przycięcie włosów to podstawa, gdyż po lecie końcówki są szczególnie zniszczone ― mówi Monika Rogucka, fryzjerka i menedżerka salonu urody "Helios" przy ulicy Kołłątaja w Białymstoku. ― Jednak o kondycji naszych włosów warto pomyśleć wcześniej. Wszystko zależy od tego, czy stosujemy farbę z amoniakiem czy bez, odpowiednie kosmetyki z filtrem, szampon, odżywkę.
Kolejnym etapem jest odżywienie naszych kosmyków przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków. Nie wystarczy używanie szamponu dostosowanego do naszej skóry głowy, ale warto zainwestować w odżywki i maski (w szczególności te, które zawierają olej arganowy, olejek kokosowy, rycynowy lub olej z awokado). Na rynku istnieją również specjalne ampułki z witaminami, które wzbogacą włosy w potrzebne do prawidłowego wzrostu składniki.
― W salonach fryzjerskich istnieje szeroka gama zabiegów regenerujących włosy ― dodaje Monika Rogucka. ― Dobrym rozwiązaniem może być sauna parowa, która nie tylko nawilży włosy, ale też odżywi skórę głowy.
Skóra
Po urlopie nasza skóra zyskuje piękny brązowy odcień. Jednak, wystawiając na słońce, narażamy ją na przesuszenie. Dlatego warto pamiętać o nawilżaniu, stosując balsamy lub masła. Należy wybierać te, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, masło shea czy oliwę z oliwek. Warto pomyśleć o zastosowaniu maseczki nawilżającej, a kilka razy w tygodniu użyć peelingu, który złuszczy niepotrzebny naskórek.
Zbawienne działanie na twarz będą miały kremy zawierające substancje kojące, na przykład pantenol lub alantoinę. Ze względu na doskonałą zdolność regeneracyjną skóry w nocy, wieczorem możemy nałożyć preparat o silnym, nawilżającym działaniu.
Ważne jednak jest, aby nie zapominać o nawilżaniu skóry od wewnątrz poprzez picie dużej ilości wody, najlepiej niesmakowej i niegazowanej. Źródłem witamin odżywczych jest przede wszystkim bogata w owoce i warzywa dieta.
Stopy
Po lecie skóra na naszych stopach często staje się wysuszona i popękana. Borykamy się również z problemem grubej warstwy zrogowaciałego naskórka na piętach. Kurację regeneracyjną warto rozpocząć od zmiękczenia skóry poprzez wymoczenie stóp w gorącej wodzie, najlepiej z dodatkiem specjalnej soli. Kolejnym krokiem jest usunięcie martwego naskórka przy pomocy pumeksu lub tarki. Można również wybrać peeling do stóp. Tak przygotowana skóra lepiej wchłonie kremy nawilżające lub inne preparaty do pielęgnacji stóp.
24@bialystokonline.pl