Rób zakupy z głową!
Sklepy kuszą nas przeróżnymi promocjami, z których jedna jest atrakcyjniejsza od drugiej. Niestety my, jako potencjalni klienci, często dajemy się złapać na te chwyty marketingowe. I w ten sposób oprócz produktów z listy kupujemy dodatkowe, często naprawdę zbędne rzeczy.
Najprostszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest sporządzenie na początku miesiąca budżetu, w którym wyznaczymy sobie sumę pieniędzy potrzebnych na niezbędne wydatki spożywcze. Dzięki temu łatwo obliczymy, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na każdy tydzień. Sporządzanie listy przed każdą wizytą w sklepie uchroni nas przed zbędnymi wydatkami.
Ponadto warto robić zakupy raz w tygodniu, ponieważ za każdym razem, gdy idziemy kupić coś małego, kupujemy również inną "małą", niepotrzebną rzecz.
Każda kropla jest warta fortunę
Rachunki za wodę – to zmora wielu z nas. Długie, codzienne kąpiele w wannie z pianą stały się naprawdę kosztowną i luksusową zachcianką. Wzrost rachunków za wodę jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać kilku zasad.
Należy wyłączać wodę, gdy z niej nie korzystamy. Ponadto warto ograniczyć liczbę długich kąpieli na rzecz prysznica. Dodatkowo dobrym pomysłem jest wyłączanie wody w trakcie mycia zębów. Poza tym zmywając naczynia, najlepiej jest je najpierw namydlić, a potem dopiero spłukiwać, zamiast lać cały czas wodę.
Używajmy także programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach, jeżeli nie załadowujemy pełnego wsadu, albo gdy odpowiednio ubrania/naczynia są lekko zabrudzone.
Dobrym pomysłem na zredukowanie opłat za wodę jest uszczelnienie spłuczki w toaletach oraz baterii przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach. W zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 i więcej litrów wody, a z nieszczelnego kranu nawet 30.
Ne energii też oszczędzisz
Ekologiczne podejście do światła się opłaca. Po pierwsze, należy wyłączać lampy w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Po drugie, dobrym rozwiązaniem są żarówki energooszczędne. Po trzecie, warto odłączać od prądu urządzenia, które nie muszą być na stałe do niego podłączone.
Więcej informacji na temat sposobów na obniżenie rachunków za prąd znajdziesz w artykule Ekologiczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd
24@bialystokonline.pl