- Każdy, kto decyduje się na panele fotowoltaiczne, chciałby mieć pewność, że jego instalacja jest bezpieczna i nie zwiększa np. ryzyka pożaru. Niewłaściwie założona może być nieefektywna,
a późniejsze poprawki wynikające z braku kompetencji przy instalowaniu paneli, falowników
i elementów zabezpieczających mogą generować dodatkowe koszty. W przypadku instalacji fotowoltaicznych zdarza się, że błędy popełniane na etapie początkowym prowadzą do problemów takich jak częste wyłączenia instalacji - zaznacza UDT.
Dlatego warto korzystać z bazy UDT – instytucji, która wydaje tego typu dokumenty. Certyfikowani instalatorzy szkoleni są w zakresie procedur bezpiecznego montażu jak również eksploatacji systemów. Dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą, co razem zapewnia poprawność wykonania instalacji – zarówno fotowoltaicznej z magazynem energii, jak i pompy ciepła. To z kolei przekłada się na bezpieczne i optymalne funkcjonowanie instalacji. Montaż zgodnie z wytycznymi producenta to nie tylko bezpieczeństwo, ale także pewność, że nie dojdzie do utraty gwarancji na sprzęt.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, na którą uwagę zwraca UDT. Chodzi także o wydajność instalacji fotowoltaicznej, bo ta ma również znaczenie dla działania magazynu energii.
- Często już na etapie weryfikacji sposobu działania zamontowanej instalacji fotowoltaicznej okazuje się, że instalacja ta nie ma prawa optymalnie pracować z powodu niewłaściwego doboru parametrów falownika i modułów fotowoltaicznych. W takiej sytuacji również magazyn energii nie będzie działał z pełną, zaprojektowaną dla niego, wydajnością. To, niestety, może oznaczać, że inwestycja zwróci się w późniejszym czasie, niż zakładaliśmy - informuje UDT.
Rejestr zawiera ponad 9500 instalatorów, którzy działają na terenie całej Polski. W bazie tej znajdziemy imię i nazwisko instalatora, numer jego certyfikatu wraz datą ważności dokumentu.
Rejestr dostępny jest tutaj: https://www.udt.gov.pl/wykazy/rejestr-certyfikowanych-instalatorow-oze.html
24@bialystokonline.pl