Każdego dnia do Polski przybywają tysiące ludzi z Ukrainy, która dwa tygodnie temu została zaatakowana przez rosyjskiego agresora. Wielu ludzi szuka u nas bezpiecznego schronienia, są to głównie matki z dziećmi.
Organizacje pomocowe, samorządy oraz ludzie dobrej woli starają się im pomóc odnaleźć w nowej rzeczywistości. Aby uchodźcy mogli się u nas w miarę dobrze zaklimatyzować, muszą nauczyć się języka polskiego. Nie jest to łatwe zadanie. Wolontariusze i osoby zaangażowane w udzielanie wsparcia Ukraińcom często nie mają przygotowania glottodydaktycznego lub nawet wykształcenia polonistycznego. Dlatego nie wiedzą wielokrotnie, jak zacząć naukę języka polskiego. Dlatego Szkoła Języka i Kultury Polskiej "Pollando" postanowiła ponownie zorganizować warsztaty pt. "Jak zacząć uczyć uchodźców z Ukrainy języka polskiego?". Po pierwszej edycji okazało się, że jest jeszcze sporo osób, które chciałyby skorzystać z takiego szkolenia. Stąd pomysł zorganizowania warsztatów ponownie.
- W obliczu trwającej wojny w Ukrainie coraz więcej osób podejmuje się nauczania języka polskiego jako obcego. Często osoby te nie mają przygotowania glottodydaktycznego lub nawet wykształcenia polonistycznego, dlatego mimo jak najlepszych chęci, borykają się z pytaniem, od czego zacząć. Jako lektorzy szkoły Pollando, którzy od lat pracują z uczniami ze Wschodu, chcielibyśmy podzielić się swoim doświadczeniem, dlatego zapraszamy nauczycieli, studentów, lektorów języków obcych, a także wszystkie zainteresowane osoby, na warsztaty metodyczne Jak zacząć uczyć uchodźców z Ukrainy języka polskiego? w ramach cyklu "Spotkania z Pollando". Szczególnie serdecznie zapraszamy osoby, które nigdy wcześniej nie uczyły języka polskiego jako obcego - zachęcają do udziału w warsztatach przedstawiciele szkoły Pollando.
Program warsztatów:
- dr Konrad Szamryk: "Nauczanie Ukraińców języka polskiego jako obcego – od czego zacząć?"
- mgr Małgorzata Januszko: "Nauczanie i doskonalenie języka polskiego na poziomach średnio zaawansowanych"
- mgr Patrycja Kownacka: "Praca z dziećmi ukraińskimi – materiały i pomoce dydaktyczne"
Warsztaty odbędą się w poniedziałek (14.03) o godz. 20.00 na platformie zoom: Jak zacząć uczyć uchodźców z Ukrainy języka polskiego? - II edycja
Udział w szkoleniu jest darmowy. Czas trwania: około 1,5 h.
justyna.f@bialystokonline.pl