Dom

Jak wynająć mieszkanie? Poradnik nie tylko dla studentów

2012.09.12 00:00
Każdego roku około dwóch milionów studentów rozpoczyna naukę na polskich uczelniach. Wielu z nich po raz pierwszy szuka lokum na wynajem. Przedstawiamy poradnik "Wynajmuj bezpiecznie".
Jak wynająć mieszkanie? Poradnik nie tylko dla studentów
Fot: sxc.hu

Portale internetowe

Zaletą Internetu jest bardzo szybki dostęp do wielu ofert wynajmu. Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest jakość ogłoszenia. Dobrze napisana oferta wynajmu to taka, która zawiera dobry opis mieszkania lub pokoju, zdjęcia nieruchomości i ma świeżą datę aktualizacji.

Data zamieszczenia oferty jest kluczową sprawą - im "młodsza" oferta, tym większe szanse na to, że nadal jest aktualna. W opisie nieruchomości można także znaleźć wiele potrzebnych informacji - czy pokoje są przechodnie, ile pomieszczeń zawiera mieszkanie, jaki jest standard lokalu itp. Jeśli będziemy poszukiwać ogłoszeń z wyczerpującym opisem, będziemy mieć pewność, że mieszkanie odpowiada naszym oczekiwaniom. Warto również korzystać z takich narzędzi jak mapa czy wyszukiwanie zaawansowane.

Ogłoszenia prasowe

W przypadku ogłoszeń zamieszczanych w gazetach problemem będzie mała liczba informacji na temat mieszkania do wynajęcia - zazwyczaj ogranicza się do podania danych na temat liczby pokoi, powierzchni, lokalizacji i ceny. Najbardziej wartościowym źródłem ogłoszeń wynajmu w gazetach są lokalne periodyki.

Niewątpliwą zaletą biur kwater jest pewność, że ogłoszenia są aktualne i bezpośrednie. Mamy też pewność, że cieszą się mniejszą popularnością niż oferty z portali internetowych. Właściciele mieszkań zgłaszają się do biur kwater, ponieważ poszukują określonych lokatorów - są nastawieni na studentów i absolwentów. To daje nam pewność, iż współlokatorzy będą w podobnym wieku. Biura kwater są prowadzone przez samorządy studenckie. Warto zajrzeć na ich strony internetowe i zapoznać się z dostępnymi ofertami.

Agencje

Pośrednik powinien być postrzegany jako doradca, który zna dobrze uwarunkowania lokalnego rynku nieruchomości i jest gwarantem przeprowadzenia sprawnej i bezpiecznej transakcji. Należy od niego wymagać starannego działania. Są dwie główne zasady wyboru pośrednika. Pierwsza to rekomendacja. - Student powinien poszukać w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych osób, które korzystały ze wsparcia pośrednika. Jeśli zaś nie uda się znaleźć osoby, która mogłaby zarekomendować konkretnego agenta, najlepiej jest korzystać z dużych biur działających na terenie całej Polski lub lokalnych firm, które działają rynku już od dłuższego czasu.

Jak powinna wyglądać umowa?

Umowa pośrednictwa powinna być zawarta w formie pisemnej, opatrzona datą i miejscem jej podpisania. Oprócz zapisu określającego strony umowy (dane klienta i pośrednika), umowa musi wskazywać pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie wraz z podaniem numeru jego licencji zawodowej. W umowie pośrednik musi zamieścić oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. W umowie pośrednictwa w najmie nieruchomości należy określić zakres umowy, czyli ogólne określenie preferencji dotyczących poszukiwanych nieruchomości. W umowie pośrednik zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia określonej umowy (np. najmu nieruchomości). Natomiast zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi ustalonego w umowie wynagrodzenia.

Jakie są koszty pośrednictwa?

W przypadku pomyślnej realizacji transakcji wynajmu pośrednik za swoją usługę zażąda jeden miesięczny czynsz wynajmu lub 50 proc. miesięcznego czynszu. Obecnie na rynku upowszechnia się standard pobierania prowizji tylko od jednej strony transakcji, czyli prowizję zapłaci tylko właściciel. Wynagrodzenie pośrednika jest płatne z reguły przy podpisaniu umowy wynajmu. Dowodem realizacji usługi jest wystawiona faktura VAT za usługi pośrednictwa. W żadnym wypadku nie należy płacić za same przekazanie adresów mieszkań do wynajmu.

Jak nie paść ofiarą pseudoagencji nieruchomości?

Przy współpracy z agencjami warto poświęcić nieco czasu na rozeznanie w lokalnym środowisku pośredników. Nie warto odpowiadać na ogłoszenia, które już na wstępnie sugerują niezwykle niską cenę wynajmu. Cześć z nich to ogłoszenia-wabiki. W rzeczywistości okazuje się, że taka oferta nie istnieje lub jej cena jest zupełnie inna. Oszust podający się za pośrednika pobierze za samo przekazanie adresu 200 lub 300 zł. Już sama propozycja takiej transakcji powinna spotkać się ze stanowczą odmową. Warto też upewnić się jak długo działa agencja oraz sprawdzić jej wiarygodność w lokalnym stowarzyszeniu pośredników.

Oględziny

Na oglądanie mieszkania warto przyjść dziesięć minut wcześniej, przed umówioną godziną spotkania z właścicielem. Jeśli w lokalu są już inni lokatorzy, będziemy mieć okazję porozmawiać z nimi sam na sam. Obejrzyjmy mieszkanie i dyskretnie zapytajmy o to, jak układa się współpraca z właścicielem, czy problemem są noclegi znajomych itp. Pozwoli to na poznanie układów pomiędzy właścicielem mieszkania i lokatorami. Warto również rozejrzeć się po okolicy, porozmawiać z sąsiadami czy gospodarzem domu. W ten sposób ocenimy okolicę.

W trakcie oglądania mieszkania sprawdźmy jakość mebli, zapytajmy o wyposażenie pokoi, kuchni, dostępność Internetu. W miarę możliwości sprawdźmy czy pralka, lodówka i inne sprzęty są sprawne. Warto dowiedzieć się ile jeszcze osób jest umówionych na oglądanie mieszkania i do kiedy powinniśmy dać odpowiedź, czy jesteśmy zainteresowani wynajęciem tego lokum. Nie musimy przecież decydować się na wynajęcie mieszkania już w trakcie jego oglądania. Ustalmy datę odpowiedzi na konkretny dzień. Jeśli obie strony będą zainteresowane wynajmem, umówmy się na podpisanie umowy i ustalmy, kiedy będzie można się wprowadzić.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1652 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39