Jak wygląda wesele w dobie pandemii? #BiznesPoKoronie

2020.07.31 07:49
Anulowanie rezerwacji, zwroty zaliczek, brak klientów, brak telefonów – branża weselna praktycznie przestała istnieć. W dobie pandemii i podczas największych obostrzeń, sale bankietowe nie mogły organizować m.in. wesel. Czy ich sytuacja ulega poprawie?
Jak wygląda wesele w dobie pandemii? #BiznesPoKoronie
Fot: Centrum Święta Woda - Zaścianek Podlaski /facebook
Na górze sala w Centrum Święta Woda, na dole Zaścianek Podlaski i ślub w plenerze

Początek epidemii

Pary młode chcące wstąpić w związek małżeński w tym roku mają nie lada wyzwanie. Niektórzy z nich odwołali organizacje przyjęć, a inni np. przełożyli je na inny termin. Przez nałożone ograniczenia w związku z epidemią, branża weselna bardzo boleśnie odczuła straty. Jak łatwo się domyślić, z sytuacji nie są zadowoleni zwłaszcza właściciele sal weselnych.

- Wprowadzone regulacje dotyczące ilości osób w pomieszczeniach zamkniętych znacznie zmniejszyły możliwości obiektów hotelarskich i gastronomicznych. Wykreowana przez media "epidemia strachu" drastycznie zredukowała ilość rezerwacji – twierdzi Adam Zawistowski z Centrum Święta Woda. W Centrum Święta Woda w okolicach Puszczy Knyszyńskiej można organizować wesela i przyjęcia, są również miejsca noclegowe, sale konferencyjne, restauracja i kawiarnia.

Przekładanie i odwoływanie wesel

Czym 2020 rok charakteryzował dla branży weselnej? Masową anulacja rezerwacji i przekładaniem przyjęć weselnych na kolejny rok. Większość obiektów z branży ślubnej się na to zgadza.

- Pierwsze dni po ogłoszeniu zakazu funkcjonowania sal weselnych i restauracji spowodowało, że firma praktycznie przestała istnieć. Brak zleceń, brak telefonów, brak klientów. Ci, którzy zarezerwowali imprezy, zwrócili się o anulowanie rezerwacji i zwrot zapłaconej zaliczki. Firmy praktycznie wycofały się z organizowania imprez w tym roku – mówi Mirosław Gryko właściciel Zaścianka Podlaskiego.

Zaścianek Podlaski znajduje się w miejscowości Skrybicze, ok. 10 km od Białegostoku. Organizują wesela, śluby w plenerze i imprezy firmowe bądź okolicznościowe. Ponadto mają miejsca noclegowe, a dla osób lubiących zwierzęta – posiadają możliwość nauki jazdy konno.

Bez obrotów

W firmie Zaścianek Podlaski od marca do lipca spadek obrotów z usług gastronomicznych wyniósł 95%.

- Ponieważ większość osób mamy zatrudnionych tylko na imprezy, m.in. studentów, nie musieliśmy nikogo zwalniać. Jeżeli nie ma zleceń, to nie ma pracy – informuje właściciel.

W Centrum Święta Woda wszystkie stanowiska pracy zostały utrzymane.

- Na samym początku epidemii musieliśmy zamknąć nasz obiekt. Przez miesiąc trwaliśmy w stagnacji, bez obrotów – mówi Adam z Centrum Święta Woda.

Strach klientów

Koronawirus wpłynął nie tylko na branżę weselną, ale również na podejście ludzi do organizacji przyjęć. Wiele osób zrezygnowało z hucznych wesel, biorąc jedynie ślub w gronie bliskich. Niektórzy na przyjęcie się decydują, choć zazwyczaj pary wybierają mniejszą ilość gości niż wcześniej planowali.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości zamiast zamykania firm, rząd zarekomenduje jedynie wzmacnianie rozwiązań pro-higienicznych. Lockdown jest najniebezpieczniejszym rozwiązaniem dla biznesu, gdyż kreuje strach wśród klientów – uważa Adam Zawistowski.

Ciężko jest utrzymać odpowiedni dystans i reżim sanitarny podczas wesel w salach, dlatego duża część gości odmawia przyjścia. Ogniska koronawirusa występują tam, gdzie jest skupisko ludzi, więc niektórzy mogą odczuwać strach przed takim przyjęciem.

- Niestety nie jest łatwo pozyskać klientów, którzy żyją z obawami utrzymania pracy i zdrowia. Mamy świadomość, że cały czas pozostaje w nich strach przed dużymi zgromadzeniami – mówi właściciel Zaścianka Podlaskiego.

Różne scenariusze

Prognozowana jest na jesień druga fala zachorowań na COVID-19. Niektórzy przygotowują się do tego, a optymiści mają dzieję, że jednak epidemia ustąpi, a lockdown nie powtórzy się.

- Nikt z nas w najczarniejszym scenariuszu nie myślał, że będzie aż tak źle! Jeżeli rozwój epidemii będzie realny wiele firm dotkliwie zostanie dotkniętych – twierdzi Adam Zawistowski z Centrum Święta Woda.

Najbliższe miesiące pokażą czy sytuacja w kraju zostanie opanowana, czy wręcz przeciwnie.

- Musimy pogodzić się z tym, że lata, które były mogą prędko nie wrócić. Należy mieć pomysł na to, jak przetrwać. Staramy się być przygotowani na różne scenariusze – podsumował Mirosław Gryko.

Wytyczne na wesele 2020

W trakcie znoszenia obostrzeń, rząd pozwolił na organizacje wesel od 6 czerwca 2020 r. Są jednak ważne zasady, których należy przestrzegać.

Przede wszystkim limit osób to 150. Para młoda musi od każdej z nich zebrać informacje na temat ich zdrowia oraz kontakt do nich. Jeśli ktoś jest chory lub odbywa kwarantannę, nie może wziąć udziału w przyjęciu. Dane te są potrzebne gdyby doszło do zakażenia, wówczas para młoda musi przekazać je do sanepidu.

Trzeba zachować dystans społeczny, goście muszą siedzieć z zachowaniem odpowiednich odległości. Przy każdym stoliku będzie również mniejsza ilość gości niż dotychczas.

Na weselach jest zakaz organizowania stołów samoobsługowych, gdzie ludzie mogą przyjść i sami nakładać różne produkty. Wszystkie posiłki muszą być serwowane do stołu, w związku z czym musi być zwiększona ilość kelnerów. Na max. 15 gości przypada 1 kelner.

W łazienkach i na sali muszą być płyny do dezynfekcji. Obsługa ma obowiązek częstego mycia najczęściej dotykanych powierzchni tj. klamek, oparć, uchwytów.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1653 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39