Ile można zaoszczędzić w firmie, kupując używane samochody?
Inwestycja w używane pojazdy np. poleasingowe to oszczędność sięgająca nawet do kilkudziesięciu procent w porównaniu do kupna fabrycznie nowego samochodu. Jak to działa w praktyce? Oszczędzasz zarówno na całkowitych kosztach, ale także na miesięcznej racie i ubezpieczeniu OC + AC – ochrona będzie odpowiednio tańsza dla starszego pojazdu o niższej wartości.
Przykładowo: nowe auto średniej klasy kosztuje 100-200 tys. złotych, natomiast taki sam kilkuletni model poleasingowy to wydatek maksymalnie w okolicy 50 tys. złotych.
W tym przypadku oszczędzasz nie tylko na całkowitej kwocie zakupu pojazdu. Wiele zmienia się także, jeśli chodzi o umowę na leasing aut używanych. Wysokość miesięcznej raty jest odpowiednio niższa ze względu na mniejszą wartość pojazdu. Większość aut z drugiej ręki możesz sfinansować leasingiem do 100% kosztów przy zachowaniu miesięcznej raty na poziomie ok. 1000 złotych (zależnie od marki i modelu auta).
Co trzeba sprawdzić przed kupnem używanego auta w leasing?
Zanim ostatecznie zdecydujesz się włączyć konkretny model używanego auta do floty pojazdów w swoim przedsiębiorstwie, koniecznie upewnij się, że samochód spełnia Twoje oczekiwania i mieści się w maksymalnym budżecie.
Najważniejsze parametry do przeanalizowana przed wyborem poleasingowego auta to:
- typ paliwa,
- przebieg,
- rodzaj i pojemność silnika,
- rok produkcji,
- marka i model,
- historia serwisowa.
Przed zakupem istotna jest też dokładna weryfikacja historii serwisowej auta. Poleasingowe pojazdy w większości przypadków miały przeprowadzone wszystkie obowiązkowe wizyty serwisowe, co przekłada się na zachowanie stanu technicznego pojazdu w nienagannej kondycji.
Używane, kilkuletnie auta z zakończonych umów leasingowych najczęściej mają przebieg rzędu do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Przy tak dużych przebiegach mogłyby zdarzyć się kolizje lub wypadku drogowe. Z tego względu warto też sprawdzić historię pojazdu używanego, aby upewnić się, że ten nie uległ poważniejszemu uszkodzeniu.
Jeśli wybierasz używane auta poleasingowe z mAuto, możesz zyskać też certyfikat DEKRA. To potwierdzenie doskonałego stanu wizualnego i technicznego pojazdu. Kupując taki samochód, masz pewność, że jego późniejsza eksploatacja będzie bezproblemowa.
Umowa na leasing auta używanego - jakie są warunki i na czym da się zaoszczędzić?
Warunki finansowania w ramach umowy leasingowej używanego pojazdu są zawsze indywidualnie ustalane przez leasingodawcę. Jest jednak kilka elementów, na które warto szczególnie zwrócić uwagę:
- dostępny okres spłaty,
- wymagana kwota wpłaty własnej,
- dostępne metody zakończenia umowy,
- pakiety usług dodatkowych: ubezpieczenie assistance, koordynacja serwisu czy nawet karta paliwowa dla przedsiębiorstwa,
- kwota wykupu resztkowego.
Przed załatwieniem jakichkolwiek formalności warto też sprawdzić, jakie pojazdy są kwalifikowane przez leasingodawcę. Najczęściej zdarza się, że górna granica rocznikowa poleasingowych aut to 10 lat, a powyższej tej wartości leasing używanego auta będzie niedostępny.
Idealne auto do firmowej floty aut, czyli jakie?
Idealny samochód poleasingowy do firmowej floty pojazdów to taki, który jest: oszczędny, niezawodny, tani w utrzymaniu. Jeśli kupujesz dobrze zweryfikowany poleasingowy pojazd z pewną historią, zyskujesz gwarancję, że jego późniejsza eksploatacja będzie bezproblemowa.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]