Zgłoszenie do ubezpieczenia
Student, który nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny. Mogą to zrobić rodzice lub współmałżonkowie rodziców. Jeśli jednak oni sami nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, mogą tego dokonać też dziadkowie. Jako członek rodziny student może być ubezpieczony do 26. roku życia. Są jednak od tej reguły odstępstwa. Wiek nie ma znaczenia w przypadku studentów z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz będących w związku małżeńskim – wówczas są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego współmałżonka (który sam ma obowiązkowe ubezpieczenie).
Jeśli student nie może skorzystać z żadnej z tych możliwości, czyli nie ma swojego ubezpieczenia lub nie może być zgłoszony jako członek rodziny, do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić go uczelnia. Żak – aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne – sam musi pójść do dziekanatu w tej sprawie, ponieważ jest ubezpieczany na swój wniosek.
Warto pamiętać także, że studenci, którzy pracują tylko w okresie wakacji na umowę o pracę, uzyskują na krótko swój własny tytuł do ubezpieczenia, a tym samym automatycznie są wyrejestrowani przez ZUS z ubezpieczenia zgłoszonego np. przez rodziców. Po zakończeniu pracy pracodawca też ich wyrejestruje z ubezpieczenia zdrowotnego. I właśnie wtedy student powinien przypomnieć rodzicom, aby ponownie zgłosili go jako członka rodziny. W innej sytuacji będzie nieubezpieczony, co może mieć przykre konsekwencje związane z koniecznością opłaty za leczenie.
Także w przypadku, gdy to rodzice studenta zmieniają pracę, powinni zgłosić na nowo członków rodziny do ubezpieczenia u kolejnego pracodawcy.
Praktyczne wskazówki
Dobrze jest również wiedzieć, że jeśli student po przeprowadzce do miejsca, gdzie będzie się uczył, nie ma tam swojego lekarza pierwszego kontaktu, warto jak najszybciej złożyć deklarację wyboru lekarza. Odpowiedni druk można otrzymać w przychodni lub pobrać ze strony internetowej oddziału NFZ. Podobnie jest w przypadku wyboru pielęgniarki środowiskowej. Studentki mogą również na takich samych zasadach wybrać położną.
Zmiana lekarza, pielęgniarki i położnej możliwa jest nie częściej niż trzy razy w roku (warto o tym pamiętać, jeśli student np. wraca na dłuższy okres do swojej miejscowości). W przypadku, gdy po raz czwarty w danym roku kalendarzowym dokona zmiany, jest zobowiązany do wniesienia opłaty w wysokości 80 zł.
Przypominamy też, że od 1 lipca 2013 r. NFZ udostępnił ogólnopolski serwis internetowy ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta). Każdy, kto wejdzie na swoje indywidualne konto, w dziale "Informacje o uprawnieniach" sprawdzi, jaki jest jego aktualny status. Warto wiedzieć, że na koncie można także prześledzić historię swojego leczenia oraz przepisane leki refundowane od 2008 r. Login i hasło dostępowe do indywidualnego konta w ZIP można uzyskać, zgłaszając się z dowodem osobistym do oddziału NFZ.
dorota.marianska@bialystokonline.pl