Choć jeszcze ponad miesiąc do świąt Bożego Narodzenia, w kinach nie brakuje świątecznych filmów. Od piątku (23.11) można oglądać polską komedię romantyczną "Miłość jest wszystkim".
Fot: Aleksandra Grochowska
Aleksandra Adamska i Mateusz Damięcki w filmie "Miłość jest wszystkim"
Grudniowy czas przedświątecznej gorączki rozpocznie się wraz z przypłynięciem do miasta niezwykłego Świętego Mikołaja. Uruchomi to lawinę wyjątkowych zdarzeń. Romans z najpopularniejszym polskim piłkarzem spotka kobietę, której nikt nie nazwałby fanką futbolu. Zdrady i tajemnice zamieszają w niejednym małżeństwie, a dopracowany w każdym szczególe ślub będzie mieć zaskakujący finał. W filmie "Miłość jest wszystkim" występują: Olaf Lubaszenko, Agnieszka Grochowska, Maciej Musiał, Aleksandra Adamska, Mateusz Damięcki, Eryk Lubos, Joanna Kulig, Michał Czernecki, Jan Englert.
Wśród premier jest też animacja "Misja Yeti". Młody, niezwykle dociekliwy naukowiec Simon oraz szukająca przygód detektyw Nelly wyruszą w podróż w najwyższe góry świata, żeby się o tym przekonać. Celem ich misji będzie odnalezienie legendarnego stwora. Drogę ma im wskazać zaszyfrowany pamiętnik pewnego zaginionego odkrywcy i kłapiący ciągle dziobem, wesoły ptak Jazzman. Czy Simon i Nelly rozszyfrowują pamiętnik? Czy uda im się spotkać włochate stwory z wielkimi stopami? I wreszcie, czy straszny Yeti jest naprawdę taki straszny?
Nie brakuje propozycji dla miłośników horrorów. Ludzie znikający bez śladu, zmarli powstający z grobu, istoty żądne krwi. Wszystko to ma miejsce w jednej z dzielnic Buenos Aires. Trzech ekspertów specjalizujących się w zjawiskach paranormalnych podejmuje się próby rozwiązania mrocznej zagadki, która burzy spokój mieszkańców. "Nocne istoty" to argentyńska produkcja.
Wśród nowości jest także "Assassination Nation". Sam Levinson, reżyser i scenarzysta filmu, bezlitośnie pokazuje nam dzisiejszą mentalność, w nowatorski sposób łącząc czarną komedię, horror, satyrę i thriller. Lily (Odessa Young), Bex (Hari Nef), Em (Abra) i Sarah (Suki Waterhouse) to licealistki, które jak większość dzisiejszych młodych ludzi, postrzegają rzeczywistość wyłącznie okiem internetu i social mediów. Ich życie zmieni się dramatycznie, gdy telefon jednego z członków ich społeczności wpadnie w ręce hakera, a do sieci trafią wiadomości, zdjęcia i wideo kompromitujące dziewczyny. Ten film ma premierę także w kinie Forum.
Do kina wchodzi również druga część filmu "Creed: Narodziny legendy" - "Creed 2". Adonis Creed stara się pogodzić sprawy osobiste z treningami do najważniejszego bokserskiego starcia w karierze. Będzie musiał stanąć na ringu do walki z przeciwnikiem pośrednio związanym z tragedią, która dotknęła niegdyś jego rodzinę. Adonis ma jednak wciąż w swym narożniku Rocky'ego Balboę, który wspiera go we wszystkich trudnych chwilach. Razem stawią czoło demonom przeszłości, podadzą w wątpliwość wyznawane wartości i staną w obronie wspólnego dziedzictwa. Powrót do korzeni pozwoli im zrozumieć, dlaczego stali się bokserskimi legendami.
W kinie Forum można oglądać 2 premiery. Pierwsza to "Via Carpatia" - kino drogi poruszające temat trawiącego Stary Kontynent problemu uchodźców. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. "szlak bałkański". Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się, kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.
Drugim nowym filmem jest nagrodzona na Festiwalu w Cannes "Sofia". Współczesne Maroko, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. 20-letnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Sofia musi podjąć decyzje, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu. Reżyserka Meryem Benm'Barek-Aloïsi, niczym Asghar Farhadi pokazuje obraz społeczeństwa przez pryzmat problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by pokierować swoim życiem.
Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także