Dzisiaj - 13 listopada - w IV Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Białymstoku odbywa się bardzo ważna konferencja zorganizowana przez Polską Izbę Mleka w ramach projektu "Porozmawiajmy o mleku" finansowanego z Funduszu Promocji Mleka - "Pij mleko będziesz zdrowy - pusty slogan czy prawda?". Rozmawiamy z prof. dr hab. Małgorzatą Żendzian–Piotrowską, która mówiła młodzieży, dlaczego warto pić mleko.
Pani profesor, czy w 2018 roku można i trzeba mówić młodzieży na temat wartości mleka i nabiału dla organizmów młodych ludzi?
Z pełną odpowiedzialnością mówię, że trzeba i można. Wiele lat temu zrobiono nam wszystkim wielką krzywdę, ogłaszając, że mleko jest wielkim złem dla organizmu. Od lat próbujemy uświadomić wszystkim, że nietolerancja laktozy i alergia na białko mleka krowiego dotyczy tylko niewielkiego odsetka Europejczyków. Pozostała część społeczeństwa Europy (ponad 90%) może i powinna pić mleko oraz jeść przetwory mleczne.
Co więcej, z jednej strony, jeśli mamy nietolerancję laktozy, to nie musimy pić mleka, a możemy znaleźć produkty, które w czasie produkcji pozbawiane są tego cukru mlecznego. Z drugiej strony w XXI wieku mleko, jogurty i inne przetwory mleczne są specjalnie adresowane do osób, które maja nietolerancję laktozy i mogą kupić produkty mleczne w fioletowych opakowaniach.
Jakie składnika mleka są ważne dla młodego organizmu?
Mleko jest bardzo bogatym składnikiem odżywczym. Zawiera tak ważne dla organizmu elementy jak aminokwasy niezbędne, czyli aminokwasy, których nie potrafi wyprodukować nasz organizm. Musimy je dostarczyć w pożywieniu. Aminokwasy te budują białko mleka, a białko mleka krowiego ma tę cudowną właściwość, że bardzo dobrze przyswajane jest przez nasz organizm. Tak więc i aminokwasy niezbędne są również przyswajane.
Młodzież często nie chce pić mleka ze względu na zawartość tłuszczu zwierzęcego.
To jest dużym błędem. Mleko ma niewielką zawartość tłuszczu, a jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Wszystkie te witaminy musimy dostarczać do naszego organizmu przez całe nasze życie, niezależnie od wieku.
A cukier mleczny? Wpływa na masę ciała młodego organizmu?
Cukier mleczny - laktoza - jest rozkładana w organizmie do glukozy i galaktozy. Glukoza jest bardzo ważnym substratem odżywczym dla mięśni i mózgu. Zawartość laktozy w mleku jest z jednej strony na tyle duża, że jest bardzo ważna w odżywianiu wspominanych już tkanek i narządów, z drugiej zaś na tyle mała, że nie będzie głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost masy tkanki tłuszczowej w młodym organizmie.
Dzisiejszy wykład był zadedykowany młodym sportowcom. Czy dla tych ludzi mleko ma jakieś szczególne znaczenie?
Dziś chciałam zaprezentować młodym sportowcom wszystkie dobre strony mleka związane z bogactwem składników. Poza tym chciałam ich przestrzec przed stosowaniem różnego rodzaju odżywek, które wydawałoby się są oparte na mleku, ponieważ zawierają kazeinę czy serwatkę - a prawda jest całkowicie inna. Są substancje, które stosowane w nadmiarze mogą zniszczyć organizm, a tym samym karierę młodego sportowca.