Z badań przeprowadzonych przez NBP wynika, że aż 47% Polaków powyżej 65. roku życia nie posiada konta bankowego, a ok. 1/4 społeczeństwa w ogóle nie korzysta z usług finansowych.
- Trzymanie pieniędzy w domu jest nie tylko nieopłacalne, ale również bardzo niebezpieczne. Niestety w dzisiejszym świecie wykluczenie finansowe może również przełożyć się na wykluczenie społeczne, a temu chcielibyśmy zapobiec - informuje Ida Stefanowicz z białostockiego oddziału NBP.
Celem Akademii Dostępne Finanse jest zwiększenie świadomości przedstawicieli pokolenia 50+ na temat korzyści płynących z posiadania rachunku bankowego oraz korzystania z kart płatniczych czy e-konta. Zadaniem białostockiego oddziału jest nawiązanie współpracy z osobami, które chcą w sposób bezpośredni promować idee projektu i wiedzę nt. obrotu bezgotówkowego w środowiskach w regionie.
- W ramach przedsięwzięcia edukujemy: organizujemy wykłady np. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, bibliotekach – oczywiście jeżeli dane instytucje wyrażają taką chęć, przekazujemy materiały (możemy wysyłać różnym instytucjom w naszym mieście, województwie) oraz możemy dofinansować czyjeś projekty, jeżeli będą ciekawe, które będą promować np. bezpieczne finanse lub obrót bezgotówkowy - nawet do kwoty 30 tys. - dodaje Ida Stefanowicz.
Wszystkie instytucje, które w swojej działalności zrzeszają lub wspierają m.in. osoby starsza, ubogie czy niepełnosprawne i w ramach swej działalności czują potrzebą edukacji finansowej swoich członków, mogą zgłosić się do białostockiego oddziału NBP. Eksperci bezpłatnie zorganizują spotkania informacyjne w tym zakresie.
malgorzata.c@bialystokonline.pl