Polska burzliwa historia, czasy cenzury, kolejnych kryzysów ekonomicznych i społecznych - to wszystko polscy twórcy i twórczynie ukazywali w filmach. Często posługiwali się metaforą, przekazem podanym nie wprost, a jednak dającym do myślenia.
Oglądając filmy z tamtych lat, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad.
Kino Forum w Białymstoku wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych rozpoczyna w tym roku nowy cykl: "Krótka historia polskiego kina". Będzie to okazja, by zapoznać się z wybitnymi dziełami polskich filmowców.
W przeglądzie tym zostaną zaprezentowane wybrane tytuły największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.
Będzie można obejrzeć aż 10 filmów, które zostaną poprzedzone wykładami wideo prezentującymi sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzą w tematykę dzieła, przybliżą realia polityczno-społeczne jego powstania.
Pierwszy pokaz w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina" odbędzie się w poniedziałek (6.02), o godz. 18:15 w Kinie Forum. Na początek będzie można obejrzeć film Andrzeja Wajdy "Popiół i diament".
Szczegółowe informacje.
Podczas pozostałych pokazów zostaną wyświetlone takie filmy jak: "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka, "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, "Aria dla atlety" Filipa Bajona, "Gorączka" Agnieszki Holland, "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl