Jak Białystok będzie obchodzić sierpniowe święta?

2022.08.10 18:03
Przed nami trzy ważne rocznice. 15 sierpnia - rocznica Cudu nad Wisłą, 16 sierpnia - rocznica wybuchu Powstania w Getcie Białostockim oraz 22 sierpnia - rocznica zwycięskiej Bitwy Białostockiej. Jakie uroczystości i wydarzenia towarzyszące przygotowano?
Jak Białystok będzie obchodzić sierpniowe święta?
Fot: Anna Kulikowska

Oficjalne obchody z zaproszonymi gośćmi, spacery, spotkania, pokazy sprzętu wojskowego - to tylko część wydarzeń, które przygotowano w ramach rocznic przypadających w sierpniu.

- Chciałem zaprosić wszystkich białostoczan, ale także gości przebywających w naszym mieście na cykl świąt sierpniowych. Rozpoczynamy Dniem Wojska 15 sierpnia, chociaż te uroczystości zaczynają się modlitwami różnych wyznawców. I tak 12 sierpnia w Domu Kultury Muzłumańskiej odbędzie się modlitwa, później 14 sierpnia w kaplicy ewangelicko-augsburskiej, a 16 w cerkwi św. Mikołaja. Główne uroczystości rozpoczną się o 12:30 15 sierpnia, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - zachęcał prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

W głównych uroczystościach wezmą udział zaproszeni goście, wojsko, WOT, kompania spadochroniarzy, kawaleria. Przemowy wygłoszą, oprócz prezydenta Białegostoku, także wojewoda podlaski i marszałek województwa podlaskiego. Odbędzie się defilada oraz pokaz sprzętu wojskowego.

- Kolejny dzień to jest 16 sierpnia, czyli 79. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Białostockim. O 11:00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku spalonej synagogi, później na ul. Malmeda, poświęconej Icchokowi Malmedowi. Natomiast o godz. 12:00 odbędą się główne uroczystości na Placu Mordechaja Tenenbauma z zaproszonymi gości, a także z ambasadorami Izraela i Niemiec - zapowiedział Tadeusz Truskolaski.

22 sierpnia przypada 102. rocznica Bitwy Białostockiej, główne uroczystości odbędą się na placu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

- W tym roku nie ma inscenizacji, głównie z powodów finansowych. Z takich rzeczy będziemy rezygnować z uwagi na stan finansów - dodał Truskolaski.

Instytucje miejskie także włączają się w cykl obchodów sierpniowych świąt. Ciekawy program przygotowało Muzeum Wojska oraz Galeria im. Sleńdzińskich.

- Mamy takie triduum świąteczne, jest to bardzo ważny tydzień w historii wojskowej i Białegostoku. 15 sierpnia i 22 sierpnia to zwycięskie bitwy, które za często w historii nam się nie zdarzały. 15 sierpnia odbędą się pokazy sprzętu wojskowego przed Muzeum Wojska, zajęcia edukacyjne dla dzieci w godz. 11:00-12:00 "Medale i ordery", spacer historyczny po miejscach związanych z wydarzeniami z tamtego czasu. Pokażemy także film ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego o wojnie polsko-bolszewickiej. Muzeum Wojska będzie otwarte, razem z Galerią Sleńdzińskich będziemy prowadzić zajęcia - przedstawiał program Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska. - W tym czasie Park Militarny na Węglowej także będzie otwarty.

22 sierpnia Muzeum Wojska proponuje spacer historyczny, od cmentarza wojskowego w Zwierzyńcu w godz. 13:00-15:00.

Galeria Sleńdzińskich zachęca do uczestniczenia w wydarzeniach, przygotowanych specjalnie na okazję obchodów sierpniowych świąt.

- Już 12 sierpnia o godz. 18:30 zapraszamy wszystkich do Galerii Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24, gdzie odbędzie się spotkanie z panią profesor z Centralnego Uniwersytetu w Waszyngtonie, która prowadzi w tej chwili prace porządkowe na cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej w Białymstoku. Ona opowie o tym cmentarzu, ale także o odkryciach tam dokonanych. 14 sierpnia o godz. 10:00 odbędzie się spacer po cmentarzu żydowskim, także z panią profesor - zachęcała dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich, Jolanta Szczygieł-Rogowska.

16 sierpnia od godz. 14:00 przy siedzibie Galerii na ul. Legionowej 2 zostanie udostępniona instalacja artystyczna, poświęcona dzieciom Getta Białostockiego. Jej mottem będą słowa autora "Małego księcia": "Ziemia nie należy do nas dorosłych, na chwilę pożyczyliśmy ją od naszych dzieci". Instalacja ta poruszy także aktualne wydarzenia, m.in. tego co się dzieje na naszej wschodniej granicy.

O godz. 17:00 w siedzibie na ul. Waryńskiego odbędzie się wernisaż wystawy plakatów prof. Leszka Żebrowskiego, która nawiązuje do tego co się wydarzyło 79 lat temu, jednak ciągle ta historia się powtarza. Wystawa jest zatytułowana "Plakaty aktualne". Po wernisażu zaś o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie, gdzie m.in. będzie można wysłuchać historii o bojowniczkach, które walczyły w Powstaniu w Getcie Białostockim.

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Wojska.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
1153 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39