Jacek Protas zapowiedział, że przy tworzeniu infrastruktury zabezpieczeń wschodniej granicy "Tarcza Wschód" będą pracowały wyłącznie polskie firmy. Według kandydata ma to wpłynąć na ożywienie gospodarcze wschodnich regionów przygranicznych, które jest również ważnym aspektem tej tarczy.
- Te przedsięwzięcia będą realizowane wyłącznie przez polskie firmy. Taka jest decyzja rządu, taka jest decyzja pana premiera. Wyłącznie polskie firmy będą mogły realizować przedsięwzięcia związane z tym programem - mówił kandydat do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że powinno to pomóc firmom ożywić gospodarkę w regionach takich jak warmińsko-mazurskie czy podlaskie, które ponoszą różne skutki gospodarcze sytuacji geopolitycznej na wschodzie.
- Tracimy turystów, tracimy przedsiębiorców, szczególnie też branży turystycznej - mówił Protas.
Wiceminister jest zdania, że w ramach "Tarczy Wschód" ma powstać określona infrastruktura. Tym samym jest przekonany, że skorzystają na tym rodzime firmy. Dodał też, że to pion wojskowy szczegółowo określi, jaka infrastruktura będzie potrzebna.
- Ale wszędzie tam, gdzie (będą potrzebne) jakiekolwiek działania infrastrukturalne - czy to pogłębianie rowów melioracyjnych czy wzmacnianie dróg dojazdowych, nośności mostów, itd. potrzeba firm specjalistycznych, które się tym zajmują. Tego nie będzie robiło wojsko swoimi siłami, tylko po prostu zleci przedsiębiorcom - przekonywał Protas.
Jacek Protas jest "jedynką" na liście PO do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie.
Czym jest program "Tarcza Wschód"?
Narodowy program odstraszania i obrony "Tarcza Wschód” to największa operacja umacniania wschodniej granicy Polski, wschodniej flanki NATO od 1945 roku. Zakłada m.in. wzmocnienie systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia oraz przygotowanie wysuniętych baz operacyjnych.
Program „Tarcza Wschód” wpisuje się w utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej budowanej we współpracy z państwami bałtyckimi do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Wykorzystane technologie mają na celu ochronę Rzeczypospolitej, utrudnianie przemieszczania się wojsk przeciwnika, ułatwianie poruszania się wojsk własnych, ochronę ludności i zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa tym, którzy strzegą bezpieczeństwa państwa.
24@bialystokonline.pl