W sobotę (19.10) Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku obchodzi 90-lecie istnienia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 od mszy św. w Archikatedrze Białostockiej, następnie goście udadzą się do Dworu Czarneckiego, gdzie m.in. zostaną wręczone odznaczenia państwowe i rzemieślnicze. Po części oficjalnej odbędzie się Bal Mistrza – Nauczyciela Zawodu.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku powstała w 1929 roku, a swoją aktualną nazwę przyjęła w 1999 roku. To społeczno-zawodowa organizacja rzemiosła północno-wschodniej Polski, która zrzesza na zasadzie dobrowolności 17 cechów i 3 spółdzielnie rzemieślnicze. Reprezentuje blisko 3 tys. zakładów rzemieślniczych.
Izba jest członkiem Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie i należy do Parlamentu Hanzeatyckiego. Współpracuje z pozostałymi 25 Izbami rzemieślniczymi w kraju, co umożliwia wymianę doświadczeń, podejmowanie wspólnych działań w zakresie szkolenia zawodowego, promocję regionalnych zakładów rzemieślniczych na skalę ogólnopolską, wspólne występowanie w sprawach priorytetowych dla środowiska oraz podejmowanie zintegrowanych działań wspomagających zakłady rzemieślnicze w warunkach gospodarki wolnorynkowej.
Właściciele zakładów rzemieślniczych mają możliwość doskonalenia wiedzy zawodowej w Ośrodku Szkoleniowym w Getz w Niemczech.
Izba ściśle współpracuje też z Kuratorium Oświaty i Okręgową Inspekcją Pracy w Białymstoku. Efektem tego jest m.in. organizacja konkursu wiedzy z zakresu BHP i technicznych warunków pracy dla pracowników młodocianych zatrudnionych w rzemiośle w celu nauki zawodu. Środowisko rzemieślnicze na szczeblu organizacji cechowych jest inicjatorem aktywizacji gospodarczej regionu.
Do podstawowych zadań Izby należy:
- reprezentowanie zrzeszonych organizacji wobec organów administracji państwowej i samorządowej,
- prowadzenie i rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej na rzecz rzemiosła,
- organizowanie i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika i mistrza,
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych rzemieślników poprzez różne formy szkolenia,
- nadzór nad organizacją i przebiegiem przygotowania zawodowego pracowników młodocianych zatrudnionych w rzemiośle w celu nauki zawodu,
- udzielanie zrzeszonym organizacjom i zakładom pomocy instruktażowej i doradczej w sprawach organizacyjnych, prawnych i ekonomiczno-finansowych,
- tworzenie warunków sprzyjających działalności marketingowej i promocji regionalnego rzemiosła.
Portal Miejski BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Program: Jubileusz 90–lecia Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ewa.r@bialystokonline.pl