Dwa boiska
Miasto ogłosiło przetarg na budowę dwóch boisk treningowych. Pierwsze z nich powstanie obok Publicznego Gimnazjum nr 16 przy ul. Sokólskiej (dawny Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10), a drugie przy ul. Barszczańskiej. Oba boiska, każde o wymiarach 60 m na 30 m, będą miały nawierzchnię ze sztucznej trawy. Przetarg przewiduje również ustawienie wokół nich ogrodzeń i piłkochwytów, wykonanie odwodnienia, ewentualne utwardzenie terenu oraz ustawienie tablicy informującej o finansowaniu przedsięwzięć z budżetu partycypacyjnego.
Do 16 stycznia miasto będzie czekać na oferty firm, które chcą podjąć się budowy tych obiektów. Spośród nich wybierze te z najniższą ceną i najdłuższą gwarancją udzieloną przez wykonawcę (jej minimalny okres to 5 lat). Boiska mają być gotowe do końca lipca.
Trzy inwestycje gotowe
Boiska przy ul. Barszczańskiej i Sokólskiej wraz z boiskiem przy ul. Pieczurki (na te ostatnie nie ogłoszono jeszcze przetargu) to jeden z 7 projektów wybranych przez białostoczan do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2014.
Do tej pory mieszkańcom przekazano do użytku centrum sportów miejskich na "Węglówce", gdzie można uprawiać m.in. parkour, pole dance czy crossfit. Natomiast w grudniu była już gotowa kładka dla pieszych przez rzekę Białą w okolicy ul. Cedrowej. W przeciągu kilku tygodni czeka nas oficjalne otwarcie tras rowerowo-narciarskich w lesie Pietrasze – ta inwestycja jest ukończona.
Długie przygotowania
Na największy z projektów wybranych w budżecie obywatelskim 2014 – bulwary św. Jana Teologa – jeszcze w styczniu ma być rozstrzygnięty przetarg. Planuje się, że inwestycja będzie gotowa w październiku.
W ubiegłym miesiącu wybrano natomiast wykonawcę drogi osiedlowej łączącej ul. Armii Krajowej z Lasem Bacieczkowskim. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Antoni Kruczkowski, które wybuduje trasę za niespełna 300 tys. zł, ma zakończyć prace do końca czerwca.
Najmniej zaawansowana z inwestycji to zagospodarowanie terenów powojskowych przy ul. Węglowej. Do tej pory sporządzono projekt budowlany wraz z dokumentacją wykonawczą, na miejscu trwają prace przygotowawcze i porządkowe.
Na projekty wybrane w ramach budżetu obywatelskiego 2014 miasto przeznaczyło 10,3 mln zł.
Przygotowanie tych inwestycji trwa długo, bo mieszkańcy zgłaszając je proponują tylko koncepcję. Urzędnicy muszą natomiast ogłosić przetargi – najpierw na projekt wykonawczy, potem na budowę, dać czas obu wykonawcom i uzyskać stosowne zezwolenia.
W tym roku magistrat zacznie przygotowywać też 15 projektów, które zostały wybrane z budżetu partycypacyjnego 2015. Wśród nich są głównie boiska i centra rekreacyjne, ale też fontanna multimedialna na Plantach czy parking.
ewelina.s@bialystokonline.pl