Przez wiele lat Niemen był granicą między Prusami Wschodnimi a Rosją. Dziś można nazwać go rzeką graniczną Unii Europejskiej. Stanowi przecież granicę pomiędzy Rosją - obwodem kaliningradzkim, a Litwą. Ale jest też rzeką łączącą w pewien sposób Białoruś, Litwę i właśnie obwód kaliningradzki. Przez lata część Niemna związana była też z kulturą niemiecką. Zamieszkiwali tu też Żydzi. Jest to więc rzeka wielu kultur. Jest jak Adam Mickiewicz, twórca, który istnieje w świadomości kilku narodów - Polaków, Białorusinów i Litwinów. Niemen łączył więc, ale i dzielił narody.
Badania związane z Niemnem Uwe Rada realizuje w ramach stypendium Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy, która wspiera działania dziennikarzy z obu państw. Książkę wyda oficyna Siedler-Verlag. "Niemen" ukaże się po niemiecku. Instytut Goethego w Mińsku chce wydać też wersję białoruską książki.
Uwe Rada jest dziennikarzem berlińskiego "Die Tageszeitung" i redaktorem prowadzącym w berlińskiej redakcji "taz" (niezależny niemiecki dziennik). Mieszka w Berlinie. Wydał kilka publikacji dotyczących historii Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. książki o Polakach "Berlińscy barbarzyńcy" i "Kraj na rozdrożu - europejskie historie z polsko-niemieckiego obszaru granicznego". Najnowsze wydawnictwo dotyczące Niemna będzie promował jutro w galerii Telimena przy ul. Legionowej 2 o godz. 18. Wstęp jest wolny.
Festiwal "Inny Wymiar" trwa do piątku. Sprawdź, co jeszcze przed nami.